„Pamięci Witosa! W kolebce pieśni ludowej”
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Wincentego Witosa patronem roku 2024. To forma hołdu złożonego wybitnemu przywódcy ruchu ludowego, państwowcowi, działaczowi samorządowemu, mężowi stanu, w 150. rocznicę jego urodzin. Pamięć Wincentego Witosa uczciła także społeczność Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej. Placówka nosi jego imię. Dziś odbył się tam montaż słowno-muzyczny „Pamięci Witosa! W kolebce pieśni ludowej”. W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
„Kiedy nie było Polski niepodległej – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy była w potrzebie – bronić jej”. Tak brzmi dewiza Wincentego Witosa. Chcąc uczcić jego pamięć, powinniśmy wsłuchać się w te słowa. Musimy pracować dla dobra naszej ojczyzny, a młodzi ludzie powinni mieć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
*
Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 roku we wsi Wierzchosławice w powiecie tarnowskim. Swoją karierę polityczną rozpoczął jako członek Rady Gminy. W kolejnych latach był członkiem Rady Powiatowej w Tarnowie, posłem do Sejmu Krajowego we Lwowie oraz do parlamentu austriackiego. Przez 23 lata był nieprzerwanie wójtem gminy Wierzchosławice, łącząc lokalne stanowisko z byciem premierem.
W październiku 1918 roku Wincenty Witos stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej – pierwszego polskiego regionalnego rządu w zaborze austriackim. W 1920 roku otrzymał misję utworzenia Rządu Obrony Narodowej. W czasie sprawowania przez Wincentego Witosa funkcji premiera w 1921 roku została uchwalona demokratyczna i nowoczesna Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z 7 kwietnia 2017 r. włączył Wincentego Witosa w poczet Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/3202_u/$file/3202_u.pdf