Sukces Wydziału Prawa UwB! Takiego wyniku nie było od 10 lat

Autor: mat prasowe UWB 2024-03-20 10:47:44

We wtorek (12.03) Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar i wiceministra Maria Ejchart spotkali się z dziekanami Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych.

Wydział Prawa UwB na 7. miejscu!

 

Podczas konferencji, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało szczegółową analizę wyników na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. W 2023 r. do egzaminów wstępnych przystąpiło łącznie 6058 studentów, z czego egzaminy zdało 60,5% kandydatów.

 

Jeżeli chodzi o Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, do egzaminów przystąpiło 188 osób, z czego aż 122 otrzymało wynik pozytywny. Oznacza to, że zdało łącznie 64,9% kandydatów. Tym samym, Wydział Prawa UwB osiągnął najlepszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat w tej klasyfikacji.

 

- Jestem bardzo zadowolony z wyników egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, do których w 2023 r. podeszli absolwenci Wydziału Prawa UwB. Wynika z nich, że jesteśmy obecnie na 7. miejscu w Polsce i jest to najlepszy nasz wynik od co najmniej 10 lat. Uważam, że jest to powód do ogromnej satysfakcji dla całej społeczności naszego Wydziału, ale również i Uniwersytetu – oznajmił dziekan Wydziału Prawa UwB, prof. dr hab. Mariusz Popławski.

 

Warto podkreślić, że ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najczęściej wybieraną drogą do uzyskania uprawnień pozwalających na wykonywanie zawodu adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego.

 

„Działania przyniosły wymierny efekt”

 

Znakomity wynik Wydziału Prawa UwB, jest również dobrą informacją dla potencjalnych kandydatów na studia. Dzięki temu, przyszli studenci mogą liczyć na dobre przygotowanie do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. 

 

- Ogromnym wyzwaniem będzie oczywiście utrzymanie tego znakomitego wyniku. Jestem jednak przekonany, że wspólnymi siłami wszystkich pracowników Wydziału Prawa uda nam się ten cel uzyskać – podkreślił prof. dr hab. Mariusz Popławski. 

 

Zgodnie z decyzją dziekana z 2020 r., Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku podjął działania zorientowane na podniesienie stopnia przygotowania studentów kierunku prawo do zdawania egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Zgodnie z tym dokumentem, prowadzący ćwiczenia z takich przedmiotów prawniczych jak np.: prawo cywilne, prawo administracyjne, czy prawo karne, zostali zobowiązani do wykorzystania specjalnych materiałów (zestawów pytań, kazusów) podczas zajęć. Prowadzący zajęcia musieli przeprowadzić co najmniej 4 godziny zajęć z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych materiałów.

 

- Wynik potwierdza, że podjęte w przeszłości przez nas na Wydziale Prawa starania, aby jak najlepiej przygotować naszych absolwentów do tych egzaminów dają swój wymierny efekt – dodał dziekan Wydziału Prawa UwB. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u