Potrzebujący spotkali się przy wielkanocnym stole

Autor: UM Gdańsk 2024-03-31 08:35:30

W sobotę, 30 marca o godzinie 12.00 na placu nieopodal Bazyliki Św. Mikołaja, odbyło się tradycyjne śniadanie wielkanocne dla potrzebujących. Na stołach nie zabrakło tradycyjnego żurku, bigosu z kiełbasą i kolorowych pisanek. W czasie spotkania rozdano także ponad 500 paczek z żywnością.

W tym roku na potrzebujących czekały tradycyjne świąteczne potrawy, a wśród nich około 1,5 tys. jaj w postaci kolorowych pisanek, ale także bigos, żurek, biała kiełbasa, a także wielkanocne ciasta: makowce, serniki i baby. Nie zabrakło świeżych owoców, przygotowano również około dwóch tysięcy konserw.

– Święta Wielkiej Nocy to czas, który powinien łączyć. Jestem bardzo wdzięczna gdańskim restauratorom, Duszpasterstwu Akademickiemu „Górka”, harcerzom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ten świąteczny stół dla Państwa przygotowali. To właśnie oni sprawiają, że nikt nie jest sam w tym szczególnym czasie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Życzę Państwu nadziei, spokoju i siły do zmiany swojego życia. Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkiej Nocy.

Śniadanie odbyło się w przygotowanym na tę okazję namiocie, w którym zostały ustawione stoły i ławki. Wydarzenie rozpoczęło się od tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Wręczono także podziękowania wspierającym organizację wydarzenia: Andrzejowi Szydłowskiemu, Adriannie Liniewskiej ze Szczepu Bór oraz radnemu Piotrowi Dzikowi.

- To od lat nasze motto: nikt nie jest tak biedny, aby nie pomógł drugiemu ani tak bogaty, aby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka – mówił Piotr Dzik, organizator spotkania. – Stół powinien zawsze łączyć, a nie dzielić. Życzę zdrowych, wesołych i spokojnych świąt.

Na prośbę radnego Dzika, minutą ciszy uczczono śp. Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego w 2019 r. prezydenta Gdańska, który wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach dla osób potrzebujących, a także ofiar katastrofy smoleńskiej i wojny w Ukrainie. 

Na spotkaniu obecni byli zastępcy prezydent Gdańska: Piotr Borawski oraz Piotr Grzelak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak wraz z wiceprzewodniczącą Teresą Wasilewską oraz radnymi: Katarzyną Czerniewską, Beatą Dunajewską, Anną Golędzinowską, Andrzejem Kowalczysem oraz Cezarym Śpiewak-Dowbórem. W wydarzeniu uczestniczyli także europosłanka Magdalena Adamowicz, posłowie: Piotr Adamowicz i Jacek Karnowski oraz Arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Wojda, ks. Prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz o. Michał Osek, przeor Klasztoru Dominikanów w Gdańsku.  

Paczki dla potrzebujących

Dla potrzebujących przygotowano ponad 500 paczek z żywnością, które rozdawane były podczas śniadania. W paczkach znalazły się m.in. herbata, owoce i słodycze, a także produkty suche.

Duszpasterstwo Akademickie „Górka” przygotowało również około 750 paczek z żywnością, ubraniami i bielizną, które przekazane zostały do ośrodków pomocy, takich jak schroniska dla osób w bezdomności czy domy samotnych matek.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u