X Marsz Katyński w Wolsztynie

Autor: Wielkopolski UW 2024-04-10 08:45:47

W Wolsztynie odbył się X Marsz Katyński. W imieniu wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk w wydarzeniu udział wzięła I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc. Podczas uroczystości wicewojewoda odczytała okolicznościowy list  - Z uznaniem przyjmuję wiadomość, że w Wolsztynie pamięć o naszych rodakach, poległych i pomordowanych przez sowieckich najeźdźców jest niezmiennie pielęgnowana.

Ulicami miasta maszerowali rekonstruktorzy, mieszkańcy Wolsztyna i okolic, kombatanci, władze samorządowe i przedstawiciele administracji rządowej. Wydarzenie upamiętnia i oddaje hołd blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wśród ofiar zbrodni znajdowało się ok. 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych.

W trakcie  wydarzenia Antoni Janik ze Związku Sybiraków Koło w Wolsztynie został odznaczony medalem Pro Patria w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorami X Marszu Katyńskiego w Wolsztynie byli poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u