15. rocznica wstąpienia Republiki Albanii i Republiki Chorwacji do NATO

Autor: Małopolski UW 2024-04-12 09:09:23

Chorwacja i Albania przystąpiły do NATO w 2009 r., w ramach szóstej rundy rozszerzenia, jako 27. i 28. państwa członkowskie Sojuszu. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w Willi Decjusza w Krakowie odbył się koncert zorganizowany przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie oraz Instytut Kultury Willa Decjusza.

W wydarzeniu udział wzięli ambasadorowie Republiki Chorwacji Tomislav Vidosevic i Republiki Albanii Mimoza Halimi, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk.

- Bezpieczeństwo każdego z państw członkowskich jest jednakowo istotne. W obliczu nowych wyzwań, które zmieniają się nieustannie, współpraca w ramach NATO staje się jeszcze ważniejsza. Dziś z radością świętujemy 15 lat Albanii i Chorwacji w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego. W tym roku Polska także świętuje swój jubileusz w NATO. Cieszę się, że wspólnie stoimy na straży pokoju naszych państw, ale także całej organizacji. Dziś jest także szczególny dzień dla relacji polsko- chorwackich, ponieważ właśnie mijają 32 lata, odkąd między naszymi krajami nawiązane zostały stosunki dyplomatyczne – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
 

Podczas koncertu wystąpili chorwacka piosenkarka Gabriela Hrzenjak wraz z krakowską pianistką Kingą Nowak oraz kwartetem Albańskiej Orkiestry Wojskowej.

Wstąpienie do NATO Chorwacji i Albanii poprzedziły wieloletnie starania o członkostwo. Albania podpisała dokument ramowy Partnerstwa dla Pokoju już w lutym 1994 r., a Chorwacja – w maju 2000 r. Od tego czasu obydwa aspirujące państwa jeszcze bardziej wytężyły swoje wysiłki, aby dostosować się do wymogów NATO.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u