Uroczyste obchody 125. rocznicy powstania szkoły we Wsoli

Autor: Mazowiecki UW 2024-04-13 08:43:20

Część artystyczna w wykonaniu uczniów, wystąpienia gości, zwiedzanie szkoły, spotkania i rozmowy z nauczycielami, wychowawcami i absolwentami towarzyszyły uroczystym obchodom 125. rocznicy powstania szkoły we Wsoli. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, a uroczystość odbyła się 11 kwietnia.

Szkołę tworzą ludzie: uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i to dzięki nim, nie pustym murom, wspominany szkolne lata. Dziękuję wszystkim tym, którzy dzisiaj i w przeszłości przyczyniają się oraz przyczyniali się do rozwoju szkoły we Wsoli - oddajecie temu miejscu całe swoje serce i tak przez pokolenia, przez 125 lat, niezłomnie - mimo zaborów, mimo wojen. Co ciekawe, szkoła, której patronem jest pisarz Witold Gombrowicz, znajduje się w sąsiedztwie należącego do nich pałacu. W czasach, gdy był on zamieszkiwany jeszcze przez Gombrowiczów, rodzina pisarza wspierała działalność placówki. Obecnie szkoła z dumą pielęgnuje swoją historię i pamięć o patronie. Gratuluję pięknego jubileuszu i życzę wielu lat istnienia i wychowania nowych pokoleń absolwentów – podkreślił Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy, rodzice i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wsoli.

Historia szkoły we Wsoli

Szkoła we Wsoli powstała w 1898 roku jako jednoklasowa szkoła początkowa. W 1900 roku placówka przeniosła swoją siedzibę do nowego budynku przy ul. Leśnej 5. Działalność szkoły na krótko przerwał wybuch I wojny światowej. W lipcu 1914 roku budynek został zdewastowany i rozgrabiony. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 r., Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego rozpoczęto odbudowę szkoły. W 1933 roku powstał pierwszy sztandar szkolny. W 1946 r. podjęto decyzję o przebudowie budynku. Następnie w latach 90. powstały dwie placówki: Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum oraz podjęto kolejne próby rozbudowy placówki. Obecnie Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wsoli znajduje się w nowoczesnym budynku, z którego korzysta 500 uczniów. Patronem szkoły jest Witold Gombrowicz.

 

Zdjęcia: Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wsoli

© 2018 Super-Polska.pl stat4u