Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Autor: Małopolski UW 2024-04-15 09:11:32

81 lat temu oczy świata zwróciły się w stronę mało znanej jak dotąd rosyjskiej wsi. Ze zdumieniem i niedowierzaniem śledzono doniesienia niemieckiej agencji Transocean ogłaszającej odkrycie masowych grobów. Katyń miał stać się symbolem bestialskiego mordu na oficerach Wojska Polskiego, nadając bezpowrotnie nowe oblicze miejscowym lasom. Składamy dzisiaj hołd wszystkim ofiarom masowych egzekucji dokonanych przez NKWD w 1940 r. – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W Krakowie odbyły się dzisiaj uroczystości patriotyczne upamiętniające Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami byli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie Jacek Wawszczak.

Uczestniczyli w nich także m.in.: wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z Małopolski, korpus konsularno-dyplomatyczny, uczniowie klas mundurowych z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, mieszkańcy Krakowa i przybyli goście.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki w Krakowie. Dalsza część odbyła się przed Krzyżem Katyńskim na placu ojca Adama Studzińskiego. To tu odczytany został Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa. Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej wyrażono także poprzez złożenie symbolicznych kwiatów i zniczy.

- Łącznie, wskutek likwidacji obozów w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku zamordowano blisko 14,6 tys. osób.  Zabitych zostało także około 7,3 tys. Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego, tj. na Ukrainie i Białorusi. Ogromu tej zbrodni nie da się i nie można wymazać, a pamięć jest oczywistą powinnością – dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Dzisiejsze uroczystości odbyły się z ceremoniałem wojskowym. Oprawę zapewnił Garnizon Kraków.

Źródło informacji historycznych: https://dzieje.pl/aktualnosci/rocznica-ujawnienia-zbrodni-katynskiej

© 2018 Super-Polska.pl stat4u