IX Krajowy Marsz Golgoty Wschodu we Wrocławiu

Autor: Dolnośląski UW 2024-04-19 09:23:33

12.04.2024r. Wojewoda Dolnośląski – Maciej Awiżeń oddał hołd ofiarom stalinowskich zsyłek. We Wrocławiu odbył się zorganizowany przez Związek Sybiraków oddział we Wrocławiu IX Krajowy Marsz Golgoty Wschodu.

Marsz ten jest hołdem dla setek tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Rosji do niewolniczej pracy na rzecz związku radzieckiego w okresie II Wojny Światowej.

Szacunkowo ocenia się, że łącznie deportowanych w głąb ZSRR zostało ponad milion Polaków. Niektóre szacunki mówią, że mogło to być nawet dwa miliony. Kilkaset tysięcy naszych rodaków straciło tam życie.

W trakcie uroczystych obchodów wojewoda w swoim wystąpieniu powiedział:

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. w czasie czterech zsyłek na Sybir okupujące terytorium II Rzeczypospolitej władze ZSRR brutalnie represjonowały całe rodziny, które musiały opuścić swoją ojczyznę i odnaleźć się w strasznej rzeczywistości. Dziś spotykamy się tutaj, by oddać hołd i pamięć tym, którzy przeszli przez niepojęte cierpienie. Pan Włodzimierz Kowalczyk – zesłaniec Sybiru, wiceprezes Związku Sybiraków we Wrocławiu, który niestety niedawno - 30 marca 2024 r. – odszedł, opowiadał, że na zesłaniu jako mały chłopiec zachorował na awitaminozę. Jego matka przeszła 30 kilometrów - szła zimą i nocą, by zdobyć dla syna owoce. Udało jej się zdobyć jedno jabłko. Przetarła je i podała synowi na łyżeczce. To uratowało mu życie. Zesłańcy Sybiru wiedzą, czym jest poświęcenie, cierpienie, siła, odwaga i niezłomność.  Nie możemy dziś o tym poświęceniu Sybiraków i ich tragediach nie pamiętać. Związek Sybiraków we Wrocławiu o tę pamięć dba. Dziękuję, że dajecie Państwo niezwykle ważne świadectwo, że uczycie młode pokolenia, czym jest honor i patriotyzm.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście w tym m.in.: przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, kombatanci.

W Komitecie Honorowym uroczystości znaleźli się: 

Maciej Awiżeń -Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, płk Marek Brzezicha – Dowódca Garnizonu Wrocław, Ewa Skrzywanek - Dolnośląska Kurator Oświaty, Kamil Dworaczek - dyrektor IPN we Wrocławiu, Kordian Borejko – Prezes Związku Sybiraków.

Wśród głównych organizatorów znaleźli się:

Lech Parell – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Sutryk – Prezydent Wrocławia, Andrzej Jerie – dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ryszard Janosz – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu.

Po przemówieniach okolicznościowych, wręczeniu odznaczeń i odczytaniu apelu pamięci, odbyło się zwiedzanie wystawy „Golgota Wschodu”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u