24 osoby otrzymały polskie obywatelstwo

Autor: Lubelski UW 2024-04-27 08:38:17

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wręczył w piątek akty nadania obywatelstwa polskiego. Otrzymały je 24 osoby, w tym 20 dorosłych oraz czworo dzieci.

Możliwość uczestniczenia w tej uroczystości jest dla mnie wielkim zaszczytem. Wiem, jak ważne jest to również dla was. Stajecie się naszymi obywatelami, obywatelami kraju, który jest w przededniu ważnych jubileuszy z punktu widzenia budowania naszej państwowości, ustroju oraz pozycji międzynarodowej: święta Konstytucji 3 Maja oraz 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że egzemplarz konstytucji, który dziś otrzymacie, będzie dla was ważnym dokumentem. Dziś stajemy się członkami jednej rodziny i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy

- powiedział wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Wśród osób odbierających polskie obywatelstwo są osoby z polskim pochodzeniem oraz małżonkowie obywateli polskich. Wiodą oni aktywne życie na terenie naszego województwa: pracują, prowadzą własne działalności gospodarcze, są studentami bądź absolwentami uczelni wyższych. Najmłodsi obywatele uczęszczają do polskich szkół.

Podczas wręczenia osoby odbierające akty nadania otrzymały egzemplarz Konstytucji RP oraz biało-czerwoną flagę, do najmłodszych trafiły natomiast maskotki lub inne upominki.

Akty nadania obywatelstwa polskiego wręczono 24 osobom (w tym 20 osobom dorosłym i 4 małoletnim dzieciom).

                Osoby te pochodzą z:

  • Ukrainy – 15 osób.
  • Gruzji – 3 osoby.
  • Białorusi – 1 osoba.
  • Rosji – 1 osoba.
  • Włoch – 1 osoba.
  • Egiptu – 1 osoba.
  • Armenii – 1 osoba.
  • Tunezji – 1 osoba.

Wnioski o nadanie obywatelstwa

Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie w roku 2023 wpłynęło 266 wniosków o nadanie obywatelstwa polskiego (dane z terenu całego województwa). W samym tylko Lublinie złożono 172 wnioski o nadanie obywatelstwa polskiego.

Od początku tego roku do dnia dzisiejszego na terenie całego województwa lubelskiego złożono 113 wniosków o nadanie obywatelstwa polskiego.

W 2023 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał obywatelstwo polskie 212 cudzoziemcom.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u