">

" />

XXII Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

Autor: Podlaski UW 2024-05-09 09:14:56

"Chcemy być widoczni", "Jesteśmy tu" - mówili uczestnicy XXII Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, który przeszedł przez centrum Białegostoku. Wzięło w nim udział około 1500 osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, uczniów szkół integracyjnych i przedstawicieli organizacji działających na rzecz tego środowiska - wśród nich także wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Marsz zorganizowało Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI.

Okazją są przypadające 5 maja Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. To okazja do integracji środowiska osób z niepełnosprawnościami i organizacji działających na ich rzecz, ale też przypomnienia o problemach, z którymi się borykają.

- Z roku na rok jest nas chyba coraz więcej i bardzo nas to cieszy - podkreślała organizatorka marszu, prezes Stowarzyszenia AKTYWNI.

- Wszyscy jesteśmy tu po to, by zamanifestować, że nikt nie może być wykluczony. Myślimy razem, jesteśmy razem, wspieramy się razem. Rolą państwa jest pomóc wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Rząd oferuje wiele fantastycznych programów skierowanych do osób z niepełnosprawnościami - mówił do uczestników wojewoda podlaski.

Przykładem jest program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami", na który w tym roku podlaskie samorządy otrzymały ok. 22 mln zł oraz "Opieka wytchnieniowa" z budżetem ok. 3 mln zł. W regionie powstają także centra opiekuńczo-mieszkalne - docelowo powstanie 9 placówek, które będa oferowały ponad 160 miejsc.

Po marszu na placu przed Ratuszem rozpoczął się festyn integracyjny. Na przybyłych czekało wiele atrakcji, m.in. występy muzyczne, taneczne, gry oraz zabawy integracyjne.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u