Krakowskie uroczystości z okazji wspomnienia św. Stanisława patrona Polski

Autor: Małopolski UW 2024-05-15 08:38:18

Uroczystą procesją z Wawelu na Skałkę rozpoczęły się obchody wspomnienia św. Stanisława biskupa i męczennika. W uroczystościach udział wziął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli także przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu, Senatu oraz administracji samorządowej.

Mszy przewodniczył ksiądz arcybiskup Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. Obecny był również ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W tym roku obchody wspomnienia św. Stanisława są integralną częścią Kongresu Eucharystycznego w Krakowie.
 

Co roku w dzień męczeńskiej śmierci św. Stanisława relikwiarz ze szczątkami biskupa przenoszony jest w uroczystej procesji z Katedry na Wawelu do kościoła na Skałce.

- Wspomnienie św. Stanisława jest dla naszej narodowej duchowości niezwykle istotnym dniem. Jego postać jednoczyła Polaków, kształtowała ich narodową tożsamość i podnosiła na duchu w tak trudnych czasach jak okres zaborów, okupacja hitlerowska czy okres komunizmu – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Więcej o św. Stanisławie na stronie Archidiecezji Krakowskiej: https://diecezja.pl/swiety-stanislaw/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u