Dzień Pamięci Polek i Polaków represjonowanych przez III Rzeszę
W Poznaniu oddano hołd Wielkopolanom represjonowanym przez III Rzeszę w trakcie II wojny światowej. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Wojciecha. W uroczystości wziął udział II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski, który razem z przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, kombatantów i Wielkopolanami, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Organizatorem obchodów był Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu wspólnie ze Stowarzyszeniem Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.
Składamy hołd pamięci ofiar II wojny światowej, wyrażamy szacunek i wdzięczność tym, którzy ją przeżyli. Czerpiemy z nich inspirację, bo dali z siebie wszystko, gdy świat, który znali i kochali, ogarnęła pożoga wojny. Dziękuję wszystkim osobom, które upamiętniają ten dzień i przekazują prawdę o tamtych latach – mówił wicewojewoda Maciejewski.
Według niemieckich szacunków blisko dwa miliony Polaków zostało wywiezionych i zmuszonych do niewolniczej pracy w niemieckim przemyśle i rolnictwie. Polskie szacunki mówią o ponad trzech milionach ludzi. Z czego 450 tys. osób pochodziło z terenów, Warthegau, czyli z Wielkopolski i części województwa łódzkiego. Kobiety stanowiły jedną trzecią przymusowych robotników. Często wywożone były wspólnie z dziećmi.