Afrykański Pomór Świń

Autor: UM Gdańsk 2024-05-22 08:41:17

W Gdańsku nie odnotowano dotychczas żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia wirusa ASF u dzików. Zgodnie z wydaną Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej, nasz region znalazł się w strefie objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń. Wirus ASF stanowi zagrożenie wyłącznie dla dzików i świń hodowlanych, nie stanowi zagrożenia dla ludzi i pozostałych zwierząt, chociaż to oni mogą przyczynić się do dalszego rozprzestrzenienia wirusa.

Wirus jest groźny jedynie dla dzików i świń. Przenoszony jest natomiast przez ludzi i zwierzęta (na podeszwach butów i łap).  Obecność wirusa może spowodować straty w gospodarce (hodowli trzody chlewnej). Wirus afrykańskiego pomoru świń posiada długą przeżywalność w środowisku, ale co najistotniejsze cechuje się długą przeżywalnością w produktach mięsnych pochodzących od zakażonych świń domowych i dzikich. Mimo zwiększonej kontroli służb granicznych wciąż istnieje ryzyko przywiezienia wirusa ASF poprzez produkty żywnościowe przewożone w bagażu podręcznym.
 

Co możemy zrobić aby, zminimalizować ryzyko wystąpienia wirusa w granicach naszego regionu?

  • nie zaśmiecajmy resztkami żywności miasta, korzystajmy z koszy na śmieci, zwracajmy na to uwagę również innym
  • zwracajmy uwagę administratorom budynków i administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie kontenerów na śmieci przed dostępem zwierząt
  • nie dokarmiajmy dzikich zwierząt

W przypadku znalezienia lub zauważenia na terenie miasta martwego dzika, informację należy niezwłocznie zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu, tel. 58 52 44 500 z podaniem dokładnej lokalizacji. Takiego zwierzęcia nie należy dotykać.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody pomorskiego na zewnętrznych granicach Gdańska zostały ustawione żółte tablice ostrzegawcze, informujące o wjeździe do strefy objętej zakażeniem u dzików.

Sytuacja w Gdańsku jest monitorowana, a służby bezpośrednio współpracują z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.

fot. www.gdansk.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u