INTERNETOWA PRZYJAŹŃ Z „AMERYKAŃSKIM LEKARZEM” ZAKOŃCZONA UTRATĄ PRAWIE 180 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Autor: MSWiA 2024-06-11 09:10:40

45-latka dała wiarę historii stworzonej przez przestępców. Tym razem internetowy oszust wcielił się w rolę amerykańskiego lekarza, który pilnie potrzebował finansowego wsparcia, by dotrzeć do Polski. Udawana przyjaźń i emocjonalny atak okazał się skuteczny dla obcokrajowca - mieszkanka powiatu nowosolskiego przelała mu prawie 180 tysięcy złotych.

Niemalże każdego dnia lubuscy policjanci przyjmują zawiadomienia od osób, które padły ofiarą oszustwa w Internecie. Najczęściej zgłaszane są oszustwa przy zakupach na portalach aukcyjnych oraz wyłudzanie danych do logowania do kont bankowych. Niestety pomimo licznych apeli wciąż zdarzają się także oszukani, którzy – nie sprawdzając wiarygodności nowo poznanej osoby - wpłacają pieniądze nieznajomym poznanym w sieci. Ofiarą tego typu przestępstwa stała się również mieszkanka powiatu nowosolskiego, która poznała w Internecie „amerykańskiego lekarza”. Przyjaźń trwała kilkanaście dni, aż do czasu kiedy to mężczyzna chciał przylecieć do Polski i prosił o finansowe wsparcie. 45-latka chcąc mu pomóc kilkukrotnie przelewała pieniądze za granicę. Gdy zorientowała się, że stała się ofiarą oszusta - przyjaźń się zakończyła. Policjanci kolejny raz apelują o ograniczone zaufanie do nieznajomych. Zachowajmy ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Nie daj się nabrać na zmyśloną historię. Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

1. Kiedy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, koniecznie należy powiadomić policję.

2. Bezwzględnie stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

3. Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomym.

4. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych.

5. Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc.

6. Nie działajmy w pośpiechu i ewentualnie odłóżmy termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

7. Wszelkie telefoniczne prośby w tym z zagranicy o pomoc grożą utratą pieniędzy.

(KWP w Gorzowie Wielkopolskim / kp)

© 2018 Super-Polska.pl stat4u