Szef MSWiA po spotkaniu w Berlinie

Autor: MSWiA 2024-06-22 09:10:48

Sprawy bezpieczeństwa powinny być absolutnie na pierwszym planie

W piątek, 21 czerwca br. minister Tomasz Siemoniak spotkał się w Berlinie z ministrami spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec - Nancy Faeser oraz Republiki Austrii - Gerhardem Karnerem. Tematami rozmów były m.in. bieżącą współpraca służb mundurowych, kryzys migracyjny oraz sprawy związane z konfliktem w Ukrainie.Jesteśmy po rozmowach z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec z minister Nancy Faeser. Głównym tematem była oczywiście sytuacja na granicy polsko-niemieckiej i - co jest z tym związane - sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – poinformował minister Tomasz Siemoniak.

Szef MSWiA zaznaczył, że minister Nancy Faeser przeprosiła i wyraziła ubolewanie za ostatni incydent związany z tym, że niemieccy policjanci przewieźli pięcioosobową afgańską rodzinę na polską stronę i uczynili to poza procedurami, łamiąc przepisy. - Pani minister zapewniła, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy. Sprawa była także przedmiotem rozmowy premiera Donalda Tuska z kanclerzem Olafem Scholzem. Mamy nadzieję, że ten temat został wyjaśniony – dodał.

Podczas spotkania z minister Nancy Faeser został również poruszony problem utrudnień spowodowanych przywróceniem przez rząd Niemiec kontroli stacjonarnych na polsko-niemieckiej granicy.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i kryzys migracyjny

Minister Tomasz Siemoniak poinformował, że podczas rozmowy trójstronnej z ministrem spraw wewnętrznych Austrii Gerhardem Karnerem oraz federalną minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser dużo uwagi poświęcono sprawom granicy polsko-białoruskiej. - Nasi partnerzy z uwagą patrzą na to, co się tam dzieje. Zdają sobie oczywiście sprawę, że jest to agresja hybrydowa organizowana przez Rosję i Białoruś i że jej skutki sięgają do Niemiec, Austrii i do całej Europy – powiedział szef polskiego resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Jednocześnie minister zaznaczył, że w perspektywie najbliższych miesięcy, gdy kształtują się władze Unii Europejskiej i zbliża się prezydencja Polski w Unii, sprawy bezpieczeństwa powinny być absolutnie na pierwszym planie.

- Z ministrami spraw wewnętrznych Niemiec i Austrii rozmawialiśmy także o pakcie migracyjnym, o tym, że Polska oczekuje jego elastycznego stosowania – dodał minister Tomasz Siemoniak.

Współpraca służb Polski, Niemiec i Austrii 

W ramach bieżącej współpracy służb mundurowych rozmawiano również o przestępczości narkotykowej. – Ważnym tematem są nowe rodzaje narkotyków - opioidy. One trafiają też do Polski. Umówiliśmy się na bardzo ścisłą współpracę Policji naszych trzech państw w walce z tym rodzajem przestępczości – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.

Minister Tomasz Siemoniak poinformował naszych niemieckich i austriackich partnerów o aktach sabotażu organizowanych w Polsce na zlecenie rosyjskich służb oraz aresztowaniu 10 osób. – Ministrowie zdają sobie sprawę z tego, że jest to zagrożenie dla całej Europy, także dla tych państw. Byli poruszeni tymi sprawami – powiedział.

Zabezpieczenie turnieju EURO 2024

Podczas spotkania poruszono również temat zabezpieczenia turnieju finałowego ME w Piłce Nożnej UEFA EURO 2024.

- Polscy policjanci są także w Berlinie, tam gdzie gra polska reprezentacja. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec podejmuje rozmaite działania, żeby polscy kibice, którzy bardzo licznie przybyli na mistrzostwa, na mecze reprezentacji Polski, byli bezpieczni. Polscy policjanci absolutnie w tym niemiecką Policję wspierają – powiedział szef MSWiA. 

Fot.: Bundesministerium des Innern und für Heimat

© 2018 Super-Polska.pl stat4u