Prezydent Gdyni złożyła wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa korupcyjnego

Autor: UM Gdynia 2024-06-24 08:40:11

W piątek 14 czerwca Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni została poinformowana przez policję, iż funkcjonariusze ustalili, że oferenci zakłócili przebieg przetargu odbywającego się tego dnia w Urzędzie Miasta Gdyni umawiając się , że w zamian za konkretną sumę pieniędzy jeden z nich nie będzie podbijał ceny, by drugi mógł nabyć działkę taniej, narażając tym samym miasto na straty finansowe. Pani prezydent natychmiast złożyła wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa

Tego dnia w Urzędzie Miasta Gdyni odbywały się trzy przetargi:

- przetarg ograniczony dotyczący nieruchomości przy al. Zwycięstwa z ceną wywoławczą 185 tysięcy złotych;

- przetarg ograniczony dotyczący nieruchomości przy ul. Kopernika z ceną wywoławczą 160 tys. złotych;

- przetarg ograniczony dotyczący nieruchomości przy ul. Handlowej z ceną wywoławczą 175 tys. złotych.

Na przetargach dotyczących nieruchomości przy al. Zwycięstwa i Kopernika stawiło się po jednym podmiocie, do przetargu dotyczącego nieruchomości przy ul. Handlowej nie przystąpił nikt. Dwie pierwsze nieruchomości zostały sprzedane.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa 47-latka z Gdańska, który przyjął „łapówkę” w kwocie 150.000 złotych. W zamian za to zadeklarował, że odstąpi od podbijania ceny na licytacji nieruchomości, zaniżając tym samym ostateczną kwotę, za którą nieruchomość zostałaby sprzedana. Do zatrzymania mężczyzny doszło w jednej z gdyńskich restauracji, w momencie przyjmowania przez niego korzyści majątkowej.

Na podstawie zgromadzonego przez policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku materiału dowodowego, podejrzanemu o przyjęcie korzyści majątkowej, Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa, a Sąd Okręgowy w Gdańsku zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50.000 zł, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktu z innymi uczestnikami przetargu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u