Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

Autor: MSWiA 2024-07-04 07:39:11

We wtorek, 2 lipca pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Olafa Scholza odbyły się – pierwsze po sześciu latach - polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W ramach konsultacji szef MSWiA Tomasz Siemoniak spotkał się z Minister Spraw Wewnętrznych RFN Nancy Faeser.

Ministrowie spraw wewnętrznych rozmawiali m.in. o poprawie sytuacji na granicy polsko-niemieckiej. 

Podczas rozmowy podkreślili również wagę wspólnego listu szefów rządów Niemiec, Polski i Czech do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. List ten dotyczy kwestii obciążenia finansowego związanego z przyjęciem uchodźców z Ukrainy przez niektóre kraje europejskie.

Jednym z głównych tematów rozmowy szefów resortów spraw wewnętrznych była poprawa sytuacji na granicy polsko-niemieckiej, którą spowodowało przywrócenie kontroli granicznych przez stronę niemiecką. Ministrowie uzgodnili, że w najbliższym czasie, po polskiej stronie granicy dojdzie do spotkania grupy roboczej. Grupie będą przewodniczyli wiceministrowie spraw wewnętrznych i będzie ona  złożona z przedstawicieli wszystkich zaangażowanych w sprawę służb.

Dyskutowano również o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Uzgodniono pogłębienie wspólnych działań przeciwko przemytnikom ludzi. 

Ministrowie zgodzili się na powrót do wspólnych rozmów ministrów odpowiedzialnych za mniejszości narodowe i przedstawicieli mniejszości niemieckiej w Polsce oraz przedstawicieli Polonii w Niemczech. 

Spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka i minister Nancy Faeser było kontynuacją rozmów prowadzonych 21 czerwca w Berlinie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u