Flagi z Sejmu dla ludzi służących Polsce i jej bezpieczeństwu

Autor: sejm.gov.pl 2024-07-04 07:46:21

Powiewała w ostatnich tygodniach nad kopułą gmachu przy Wiejskiej, a w środę po raz pierwszy marszałek Sejmu Szymon Hołownia uroczyście wręczył ją ludziom służby dbającym o bezpieczeństwo Polski. Flaga RP znad sejmowej sali posiedzeń trafiła do żołnierzy z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Grójcu i z honorami, przy dźwiękach hymnu państwowego, została podniesiona na maszt.

Podczas wyjątkowej ceremonii marszałek przypomniał swoją zapowiedź, zgodnie z którą biało-czerwona z Sejmu będzie raz w miesiącu przekazywana „jednostkom wojskowym, jednostkom ratowniczym, tym, którzy służą Polsce, drugiemu człowiekowi, naszemu bezpieczeństwu, którzy nas chronią, którzy bronią naszego życia, naszego dziedzictwa i tego świata, w którym wszyscy żyjemy”. Hołownia podkreślił, że flaga RP jest symbolem mówiącym „głębiej niż wszelkie słowa, którymi jakiś poeta czy ktokolwiek inny próbowałby zapisać to, co czujemy, gdy patrzymy na nią, to, co wtedy czujemy, co myślimy, co mówi nasze serce”. „Dlatego bardzo was proszę, żebyście się tą flagą opiekowali, żebyście ją czcili, żebyście opiekując się nią, opiekowali się sobą nawzajem w tej służbie” – mówił, zwracając się do żołnierzy.

Zdaniem Hołowni mamy obecnie „czas flagi”, w którym powinniśmy „jeszcze częściej spotykać się pod biało-czerwoną”. „Bo niezależnie od różnic w poglądach politycznych, w przekonaniach, w wyznawanej wierze lub braku tej wiary, w systemie wartości, w sposobie postrzegania świata, zawsze kiedy stajemy pod biało-czerwoną każdego z nas coś szczypie w gardle, każdy z nas czuje wzruszenie, dumę. Każdy i każda z nas staje się jakby lepszym człowiekiem. Łączy nas coś, czego się nie da wyrazić słowami” – ocenił.

„Bardzo się cieszę, że będzie u was w tym miejscu, w którym dbacie swoją codzienną służbą o to, żeby naszym pilotom, żeby naszym żołnierzom nie stała się krzywda, żeby byli bezpieczni. Służbą, w której wychwytujecie zagrożenia, które mogłyby zniszczyć nasze życie, takie jakie znamy. Nie jesteście bezpośrednio fizycznie na linii frontu, ale jesteście na niej. Bo przecież dzięki wam ci, którzy są na linii frontu, którzy są w walce, którzy są na pierwszej linii mają wiedzę do podejmowania odpowiednich decyzji” – mówił marszałek Sejmu o wyzwaniach trwającej wojny hybrydowej. „W waszych rękach Polska jest bezpieczna, bezpieczna jest przyszłość waszych dzieci, naszych dzieci” – podkreślił Hołownia, przekazując sejmową flagę wojskowym z Grójca.

Marszałek skierował do żołnierzy słowa podziękowania. „Bardzo jestem wam wdzięczny za tę służbę. W imieniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej chciałbym złożyć wam najgłębsze wyrazy uszanowania, najgłębsze wyrazy wdzięczności” – powiedział marszałek. Wyraził nadzieję, że „to spotkanie zostanie w naszej pamięci jako ten moment, w którym jednoczymy się jako narodowa wspólnota, nieważne, skąd jesteśmy”.

Wcześniej, przed południem Hołownia przekazał też biało-czerwone harcerzom i zuchom m.in. z Łodzi i Piaseczna, uczestniczącym w obozach w bazie w Zarzęcinie nad Zalewem Sulejowskim w woj. łódzkim. „Dzisiaj każdemu z waszych obozów chciałbym podarować flagę RP. Taką flagę, którą rozdaję w całej Polsce jako marszałek Sejmu harcerzom, harcerkom, ale też ratownikom, żołnierzom, strażakom – wszystkim tym, którzy służą nam wszystkim. Ponieważ wy też służycie nam wszystkim, naszej wspólnocie, jesteście częścią tej wielkiej rodziny ludzi służby, więc i wam chciałbym tę flagę przekazać” – powiedział.

Jak podkreślił marszałek, „ta flaga to jest jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie mamy, bo ona ma dwa kolory”. „Te kolory są kompletnie różne od siebie, ale stanowią jedną flagę i to jest znak, który w momentach, gdy jest nam ciężko, chcemy się pokłócić, podzielić, poróżnić i iść w zupełnie dwie strony pokazuje nam, że będziemy silni tylko wtedy, jeśli będziemy razem, tak jak ta flaga, jak biały i czerwony na tej fladze, zszyte razem, chociaż bardzo różne” – zaznaczył Hołownia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u