"> " />

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Autor: mat prasowe Sejm R.P. 2024-07-15 09:12:32

81 lat temu, 12 lipca 1943 r., Niemcy rozpoczęli pacyfikację świętokrzyskiej wsi Michniów. Wskutek barbarzyńskiego ataku z rąk najeźdźców zginęły co najmniej 204 osoby - ok. 1/3 mieszkańców. Ofiarami były też kobiety i dzieci. Zbrodnia dokonana w Michniowie miała być odwetem za działania oddziałów dowodzonych przez por. Jana Piwnika „Ponurego" oraz za pomoc w ukrywaniu partyzantów we wsi.

Pacyfikacje polskich wsi podczas II wojny światowej były częścią polityki Niemców, prowadzącej do wyniszczenia narodu polskiego. Ich celem było stłumienie ruchu oporu oraz zniszczenie ducha narodowego. Zazwyczaj działania pacyfikacyjne przeprowadzano w odwecie za wsparcie udzielane żołnierzom polskiego podziemia, akcje partyzantów, sabotowanie przekazywania kontyngentów i ukrywanie Żydów.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm w drodze ustawy w 2017 r. Święto obchodzone jest, jak napisano w preambule, „w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej - za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi - rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u