POLICJANCI ODZYSKALI OBRAZ, KTÓRY ZAGINĄŁ PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu doprowadzili do odzyskania polskiej straty wojennej - obrazu autorstwa Kajetana Stefanowicza „Śmierć Ułana”. Przed wybuchem II Wojny Światowej akwarela należała do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Internetową aukcję z obrazem zauważył przypadkowy internauta.
Policjanci z Poznania regularnie monitorują rynek dzieł sztuki. Sprawdzają, czy nie są oferowane do sprzedaży przedmioty pochodzące z kradzieży. Dotyczy to również zabytków, które w wyniku zawieruchy wojennej zostały utracone. Na początku lipca otrzymali jednak informację o obrazie, który zaginął podczas wojny. Przypadkowy internauta rozpoznał obraz na jednej z aukcji. Wysłał e-mail w ten sprawie do Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Muzeum poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a tę informację przekazało do Biura Kryminalnego KGP. Finalnie sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
W trakcie wykonywania czynności służbowych dotyczących polskiej straty wojennej w postaci obrazu autorstwa malarza Kajetana Stefanowicza „Śmierć Ułana” policjanci pojechali do Gniezna. Mieli informacje, że właśnie w tym mieście mieszka osoba, która wystawiła w Internecie zaginiony podczas wojny obraz. Akwarela przed wybuchem II Wojny Światowej należała do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Na miejscu okazało się, że trafili do mieszkania kolekcjonera staroci. Gnieźnianin powiedział policjantom, że w kwietniu tego roku skontaktował się z nim mężczyzna z Płocka, który chciał sprzedać różnego rodzaju medale i inne starocie. Mieszkaniec Gniezna pojechał do Płocka i kupił te przedmioty. Sprzedający próbował również zainteresować swojego kupca obrazem, ale ten nie był nim zainteresowany. Zgodził się jednak zrobić zdjęcia i wystawić je w Internecie.
Kolejnym etapem pracy nad tą sprawą była wizyta w Płocku. Tam kryminalni odnaleźli mężczyznę – posiadacza zaginionego obrazu. Tłumaczył się, że obraz otrzymał jako podziękowanie od emerytowanego żołnierza Ludowego Wojska Polskiego, którym się opiekował. Policjanci zabezpieczyli eksponat i przekazali go kuratorce z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Po badaniach muzeum potwierdziło autentyczność akwareli, która znowu wzbogaci zbiory muzeum.
Akwarela pochodzi z kolekcji Jerzego hr. Mycielskiego, historyka i kolekcjonera, ofiarodawcy zbiorów wawelskich. Autor, Kajetan Stefanowicz, był ułanem Legionów Polskich, który w roku 1920 zginął w wojnie polsko-bolszewickiej. Wg pracowników Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, akwarela jest cenna, gdyż posiada walory artystyczne, a także wartość historyczną.
(KWP w Poznaniu / kp)