W Sejmie otwarto wystawę poświęconą Władysławowi Zamoyskiemu
W tym roku upłynie 100 lat od śmierci wybitnego polskiego działacza społecznego, hrabiego Władysława Zamoyskiego. Wśród wydarzeń, które upamiętniają jego życie, działalność filantropijną i zasługi dla kraju wartym odnotowania jest wernisaż, który w środę (24 lipca) odbył się w gmachu Sejmu pt. „Nic dla siebie... O Tatrach i innych darach Zamoyskiego dla Polski”. To dzięki zaangażowaniu Zamoyskiego Polska granica przebiega przez Rysy, a Morskie Oko i Czarny Staw należą do Polski. Był on również fundatorem Zakładów Kórnickich
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który skierował do uczestników wernisażu okolicznościowy list. – Władysław Zamoyski był nie tylko żarliwym patriotą lecz także ideałem obywatela, człowieka wrażliwego na potrzeby swoich bliźnich. Niezwykle skromny doskonale odnajdywał się w roli filantropa i dobroczyńcy – napisał marszałek Hołownia.
Szymon Hołownia podkreślił, że hrabia Zamoyski umiał przekonywać innych do swoich idei, które służyły Polsce. – Występując w słusznej sprawie był bardzo wytrwały, uparty, niezłomny. Dzięki niemu mamy Morskie Oko, ratował Tatry przed zniszczeniem, sadził lasy, zbudował kolej, szkoły, wodociągi, elektrownie. Stworzył warunki dla rozwoju kultury górali podhalańskich, a cały swój majątek przekazał narodowi polskiemu – zaznaczył Marszałek Sejmu.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Zakłady Kórnickie.