Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i Prezydentem Warszawy
Pierwsze wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego już się rozpoczęły. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda i Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z Powstańcami. W uroczystości uczestniczył również Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski i prof. Leszek Stanisław Żukowski Przedstawiciel Rady Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas spotkania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego. Prezydent RP za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.
– 80. rocznica wydarzenia, które leży dzisiaj jako jeden z fundamentalnych kamieni milowych naszej wolności i naszej niepodległości. Dziesiątki tysięcy młodych ludzi, absolutnie nie żołnierzy, najczęściej bez doświadczenia bojowego, najczęściej także i bez broni, stanęło do walki z regularną armią (…) – zwrócił się do uczestników spotkania Prezydent RP. – Stanęli do walki po to, aby odzyskać wolność, by dać świadectwo tego, że są, że żyją, że trwają i że Polska, choć zniknęła z mapy, to Polacy nie zniknęli i Polska nie zniknęła z serc. Że przywrócenie Ojczyzny, odzyskanie jej, odbicie i przepędzenie okupanta jest absolutnym celem, dla którego naród Polski, a w szczególności jego młode pokolenie gotowe jest poświęcić wszystko. Nie tylko pokazali, ale w istocie to zrobili – podkreślił Andrzej Duda.
Odznaczeni zostali:
- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Pan Andrzej SITKOWSKI pseudonim „Sowa”, żołnierz Zgrupowania „Żyrafa II”, pluton osłony sztabu;
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Pani Anna DUSZKIEWICZ pseudonim „Jadwiga”, sanitariuszka i łączniczka, 1 Dywizjon Artylerii Konnej im. Józefa Bema, Pan Zbigniew KLENOWICZ pseudonim „Zew”, pluton łączności, II Obwód „Żywiciel”, Pani Krystyna KODYMOWSKA pseudonim „Stokrotka”, łączniczka i sanitariuszka Sanitariat Okręgu Warszawskiego AK „Bakcyl”, Pani Barbara KOSIANOWSKA–BERNER pseudonim „Baśka”, sanitariuszka w Zgrupowaniu „Bartkiewicz”, Pani Maria KOWALSKA pseudonim „Myszka”, sanitariuszka w Szpitalu Elżbietanek przy ul. Goszczyńskiego a następnie w Szpitalu Polowym przy ul. Misyjnej Pan Jerzy MALEWICZ pseudonim „Kowalski”, żołnierz II Obwodu „Waligóra”, potem Zgrupowanie „Sienkiewicz” a następnie Batalion „Gozdawa”, Pani Zofia RUS pseudonimy „Kanarek” oraz „Miś”, sanitariuszka w Zgrupowaniu „Gurt”, pośmiertnie Pan Janusz PILCHOWSKI pseudonim „Lisek”, Zgrupowanie „Leśnik”, po Powstaniu żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pielęgnowaniu pamięci o historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Pani Anna LEWAK Sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
- Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Pan Jan DĄMBROWSKI pseudonim „Rekin”, łącznik w Pułku „Baszta”.