zezwolenie na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-19
W odpowiedzi na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w ciągu drogi ekspresowej S-19. Nowy odcinek będzie miał 6,5 km.
S-19 jest bardzo ważną drogą, nie tylko dlatego, że łączy trzy stolice województw – Białystok, Lublin i Rzeszów, ale wpisuje się też w szerzy kontekst Via Carpatia. W województwie podlaskim S-19 ma 177 km, jest podzielona na 15 odcinków, na bieżąco trwają prace na 7 z nich. Mamy nadzieję, że będą jak najszybciej oddawane do użytku
– powiedział wojewoda podlaski na konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, podkreślał:
Podpisanie tego ZRID-u spowoduje, że w województwie podlaskim będziemy mieć fizycznie w realizacji na „dziewiętnastce” łącznie 69 km drogi.
Według przewidywań GDDKiA, odcinek Ploski (Deniski) – Haćki będzie oddany z końcem 2026 roku.
Walenty Korycki, wójt gminy Bielsk Podlaski podkreślał, że na powstanie kolejnych odcinków S-19 cieszą się mieszkańcy tych terenów:
Ta droga odciąży przede wszystkim tereny zamieszkałe. Miejscowości takie jak Hryniewicze, Haćki czy Chraboły, gdzie ludzie mieszkają przy starej „dziewiętnastce”, wreszcie odetchną z ulgą. Będzie to też szybkie połączenie Białystok-Bielsk. Dużo ludzi dojeżdża do pracy, komunikacja się poprawi, z czego bardzo się cieszymy.
W ramach inwestycji dokonana zostanie przebudowa i rozbudowa istniejącej drogi krajowej nr 19 oraz dróg powiatowych i gminnych krzyżujących się z drogą ekspresową. Wybudowane i przebudowane zostaną zjazdy, powstaną węzeł typu WB i Miejsca Obsługi Podróżnych Haćki Wschód i Haćki Zachód oraz szereg obiektów inżynierskich: 4 wiadukty nad drogą ekspresową, 4 mosty i jedno przejście dolne na potrzeby dzikich zwierząt, przepusty melioracyjne i ekologiczne.
Infrastrukturę uzupełnią zatoki autobusowe, przejścia i chodniki dla pieszych, bariery i ekrany przeciwolśnieniowe, a także systemy odwodnieniowe i oświetleniowe.
W trakcie realizacji drogi przebudowane lub wybudowane zostaną sieci: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, telekomunikacyjna i elektroenergetyczna.
Jako generalny wykonawca cieszymy się, że jesteśmy już po sprawach proceduralnych i dysponujemy pozwoleniem na budowę. Pojutrze nastąpi przekazanie placu budowy i wkrótce nasze maszyny wjadą na budowę. Na realizację tego odcinka mamy 26 miesięcy i zrobimy wszystko, by tę inwestycję zrealizować w terminie i z jak najmniejszymi uciążliwościami. Nie przewidujemy wyłączeń, droga powstanie równolegle od istniejącej drogi
– deklarował wiceprezes zarządu firmy Unibep, Adam Poliński.
Wartość kontraktu to 305,4 mln zł.