Szef MSWiA na porannym sztabie kryzysowym

Autor: MSWiA 2024-09-23 09:28:52

 W Polsce nadal występują miejsca, którym zagraża wielka woda. Dziś w godzinach popołudniowych kulminacyjna fala na Odrze ma dotrzeć do Głogowa. Służby wraz z samorządem i mieszkańcami zabezpieczają miejsca krytyczne. W związku z kryzysem powodziowym codziennie odbywają się sztaby kryzysowe z udziałem premiera Donalda Tuska, wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz przedstawicieli służb i samorządów. Dzisiejsze rozmowy skupiły się na usuwaniu skutków powodzi.

Mamy sytuacje, o których nie możemy powiedzieć, że są za nami, jeśli chodzi o powódź. W Głogowie i Nowej Soli te emocje sięgają zenitu. Równocześnie przygotowujemy się do działań związanych z naprawą skutków powodzi

– mówił premier Donald Tusk.

Przekazał, że dociera coraz więcej sygnałów, że brakuje osuszaczy. 

Czekamy na ich dostawę z krajów europejskich, które zadeklarowały pomoc w ramach mechanizmów ochrony ludności

– kontynuował.

Szef rządu zapowiedział, że teraz będą przygotowywane niezbędne zmiany w rozporządzeniach i ustawach, aby zostały przyjęte w najbliższy wtorek.

Jak przekazał IMGW-PIB stan na 22 września, ranek stany alarmowe zostały przekroczone na 29 stacjach hydrologicznych, a na 21 woda przekroczyła stany ostrzegawcze. Największe przekroczenie, o 268 cm, stanu alarmowego notowane jest w Brzegu Dolnym. 

Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne III stopnia przed wezbraniami na prawie całej Odrze i jej zlewni.

Zielone Szkoły – wsparcie dla uczennic i uczniów z terenów dotkniętych powodzią

Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka poinformowała o uruchomieniu specjalnego systemu pomocy dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią - „Zielone Szkoły”. Jedną z form pomocy jest zapewnienie uczniom i uczennicom wypoczynku i zajęć w bezpiecznym miejscu. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalny system, który umożliwi organizację wyjazdów poprzez sprawną współpracę różnego typu podmiotów.

Jesteśmy gotowi na działania jak najbardziej celowane, żeby tym wszystkim, którzy są ofiarami powodzi, pomóc jak najszybciej, jak najsprawniej

- podkreśliła.

Minister edukacji przekazała, że zamkniętych jest 431 placówek.

Część z nich jest zniszczona lub kompletnie zniszczona. Jesteśmy gotowi do tego, żeby wesprzeć ich jak najszybciej w odbudowie

– zaznaczyła.

Szkoły poszkodowane w wyniku powodzi mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich uczniów i uczennic. Dzięki temu możliwe będzie skierowanie pomocy do uczniów, którzy najbardziej jej potrzebują. Zależy nam na tym, aby w trudnym dla nich okresie dzieci i młodzież wspólnie z opiekunami znaleźli się w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. 

Więcej w temacie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zielone-szkoly--pomoc-men-dla-uczniow-poszkodowanych-w-powodzi

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - rozszerza zakres oferowanej pomocy

Rozpoczynamy realizację dużego, specjalistycznego zapotrzebowania na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Wcześniej było dla Policji. Sprzęt specjalistyczny, który jest możliwy do przekazania trafi do WOT-u, i będzie podążał, za falą powodziową razem z żołnierzami WOT-u

– przekazał Jan Rajchel, pełniący obowiązki Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwość wykorzystania sprzętu na znacznie większym terenie. 
RARS została także zobowiązana do koordynowania pomocy humanitarnej, która przede wszystkim będzie spływała z zagranicy, ale również tej, która spływa z Polski.

To nie zwalnia samorządów od koordynowania we własnym zakresie tej pomocy. RARS może udostępnić magazyny i swoje moce do przechowywania i dystrybuowania tej pomocy. Jeśli dany samorząd uzna, że  nie będzie w stanie zaopiekować i rozdysponować pomocy, która ma do niego trafić, to będzie mógł ją przekierowywać do magazynu RAS-u

– kontynuował Szef Agencji.

Głównym hubem logistycznym, jeżeli chodzi o tą pomoc, będą Lisowice. W miarę potrzeb będą udostępniane także inne magazyny.

RARS będzie mógł także zakupić pewien asortyment sprzętu, który jest samorządom najbardziej potrzebny

– mówił. Apelując jednocześnie do samorządów, aby zgłaszali swoje zapotrzebowanie.

Na polecenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka Agencja uruchomiła i dostarcza rezerwy strategiczne wspierające walkę z powodzią i jej skutkami. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych pośredniczy również w przekazywaniu darowizn rzeczowych i pieniężnych na rzecz powodzian. Blisko 6,5 mln zł – to wartość wsparcia, jakie do tej pory RARS przekazała osobom poszkodowanym przez powódź na południu Polski.

Zaangażowanie służb podległych MSWiA oraz wojska 

Na terenie województw objętych powodzią zaangażowani są strażacy z PSP i OSP. 21 września Jednostki Straży Pożarnej interweniowały przy 2272 zdarzeniach. W działaniach udział brało ponad 16 tys. strażaków i ponad 3 tys. pojazdów.

Zaangażowanych jest także ponad 27 tys. policjantów oraz  ponad 11 tys. pojazdów, w tym 4 agregaty, 6 śmigłowców (4 Belle, 2 Black Hawki), a także 4 reflektorów olśniewających.

Ponad 23 tys. żołnierzy niesie pomoc mieszkańcom terenów ogarniętych powodzią. 
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u