Otwarty dialog na rzecz mediacji

Autor: mat prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości 2024-09-24 08:48:08

Mediacja jest narzędziem, które ma ogromny potencjał, ale wymaga zmian systemowych i społecznych, by mogła stać się bardziej powszechną praktyką w Polsce – oceniła Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas spotkania ze środowiskiem mediacyjnym.

Wiceministra podkreśliła, że celem reformy mediacji nie są krótkoterminowe zmiany. – Konieczne jest wypracowanie trwałego kierunku rozwoju mediacji na kolejne lata – powiedziała Rudzińska-Bluszcz podczas trzeciego spotkania (19.09.2024 r.) z uczestnikami Otwartego dialogu na rzecz mediacji. Wcześniejsze spotkania odbyły się 12 i 18.09.2024 r.

Cykl trzech spotkań zorganizowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości w ramach Otwartego dialogu na rzecz mediacji, to pierwsza tego typu inicjatywa skierowana do mediatorów, sędziów, ośrodków i stowarzyszeń mediacyjnych, fundacji, organizacji pozarządowych oraz uczelni. Jej głównym celem jest poznanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości potrzeb środowiska mediacyjnego oraz wysłuchanie propozycji zmian.

W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele 60 podmiotów, którzy zgłosili ponad 400 postulatów zmian. Podczas debat poruszono m.in. kwestie: zmian legislacyjnych w obszarze mediacji, profesjonalizacji mediacji, rozwoju współpracy sędziów z mediatorami, wynagrodzeń mediatorów i kosztów mediacji, zawodu mediatora, wykształcenia mediatora, edukacji prawnej w zakresie mediacji, warunków wpisu do Krajowego Rejestru Mediatorów, obligatoryjnej mediacji, etyki mediatora, szkoleń mediatorów i kandydatów na mediatorów oraz statystyk.

Dyskusje toczone podczas Otwartego dialogu na rzecz mediacji posłużą m.in. do opracowania Strategii rozwoju mediacji na lata 2025-2035.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u