Całą siłą resortu działamy, żeby zapewnić bezpieczeństwo i przystąpić do usuwania skutków powodzi
Dziś, zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Wzięli w nim udział m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz przedstawiciele służb i samorządów. Rozmawiano o zmianach ustawowych przyjętych we wtorek podczas Rady Ministrów m.in. o projekcie ustawy, który wprowadza szereg rozwiązań ułatwiających radzenie sobie z jej skutkami. Omówiono też raporty z bieżącej sytuacji.
Mamy dziś okazję, aby w jasny sposób wyjaśnić, jakie zagrożenia niesie ze sobą fala powodziowa w miejscowościach, przez które obecnie przechodzi, oraz czego ewentualnie mogą się obawiać mieszkańcy
– mówił premier rozpoczynając spotkanie.
Podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem pracują w najtrudniejszych warunkach:
Jesteśmy bardzo wdzięczni za wysiłek zarówno mieszkańców, jak i wszystkich służb.
Premier poprosił wojewodów oraz starostów o precyzyjne informacje jakie są potrzeby w ich regionach. Zaznaczył, że jeśli potrzebna jest również inna pomoc niż finansowa to rząd zrobi wszystko, aby takiej pomocy udzielić.
Szef MSWiA poinformował, że uruchomione zostało już 60 mln zł na sprzątanie popowodziowe. Są to środki do dyspozycji samorządów. Dodał, że:
te środki są zagwarantowane w naszym budżecie na takie cele.
Blisko 20 tys. rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi otrzymało zasiłki
Minister Tomasz Siemoniak przekazał, że blisko 20 tys. rodzin poszkodowanych w powodzi otrzymało zasiłki. Ponad 100 mln zł to kwota wypłaconych zasiłków.
Jak zaznaczył, ważnym elementem działania ministerstwa jest uruchamianie środków pomocowych dla osób poszkodowanych powodzią.
Środki uruchomione na różne cele, wspólnie z ministrem finansów, przez MSWiA to w tym momencie jest ponad 560 mln zł
- przekazał.
Zaangażowanie sił MSWiA wciąż na najwyższym poziomie
W walkę z powodzią zaangażowanych jest 25 tys. strażaków zawodowych, ochotników i policjantów. Do trzech województw skierowane dodatkowe siły zarówno z KGPSP jak i Policji”
– poinformował we wtorek minister Tomasz Siemoniak.
23 września odnotowano 348 interwencji straży pożarnej, w których zaangażowanych było ok. 410 pojazdów JOP i 1490 ratowników JOP. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: dolnośląskiego - 154, opolskiego - 54, lubuskiego - 40.
Szef MSWiA zaznaczył, że KGPSP wspólnie z wojskiem skupia się na dwóch celach - na fali kulminacyjnej idącej przez Odrę, w związku z tym siły i środki są przesuwane do wszystkich zagrożonych miejsc. Drugi cel to przywracanie normalnego funkcjonowania w poszkodowanych gminach i wsparcie mieszkańców.