13. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy
Trudno ująć w słowa ogrom cierpienia i strat, z którymi musieli zmierzyć się i wciąż każdego dnia mierzą się nasi ukraińscy przyjaciele. Bezprecedensowy atak Kremla unaocznił, jak zbrodniczym krajem jest Rosja i doprowadził do zmiany polityki wielu zachodnich państw. Ta dramatyczna sytuacja dobitnie potwierdziła, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Solidarność polskiego społeczeństwa i wsparcie udzielone przez instytucje państwowe, samorządy lokalne, a nawet przedstawicieli biznesu, pokazały, że Ukraińcy mogą na nas liczyć – powiedziała wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, otwierając obrady 13. Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. – Ukraina zapłaciła wysoką cenę za swoje dążenia do bycia częścią europejskiej wspólnoty. Cieszymy się z nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej i z otwarcia negocjacji akcesyjnych. Brak analogicznego postępu na forum NATO jest dla nas rozczarowujący, choć doceniamy, że podczas ostatniego szczytu Sojuszu potwierdzono nieodwracalność drogi Kijowa do akcesji. Nieustannie podkreślamy, że obecność Ukrainy w obu tych organizacjach leży w strategicznym interesie ich członków – dodała.
Wicemarszałek Wielichowska oceniła, że Ukraina pozostaje kluczowym partnerem w ramach dyplomacji parlamentarnej. – Świadczy o tym chociażby zaproszenie do zorganizowanego przez Sejm w czerwcu tego roku Szczytu Przewodniczących Parlamentów Polski i Państw Bałtyckich, a także lipcowa wizyta w Polsce przedstawicieli Ukraińsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej oraz przyjętą podczas ostatniego posiedzenia uchwała Sejmu ws. potępienia uprowadzeń ukraińskich dzieci – stwierdziła.
Współprowadząca obrady wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Olena Kondratiuk w mowie wstępnej przypomniała, że Polska jako pierwsza uznała niezależność Ukrainy, po referendum w 1991 r. i teraz również wspiera Ukrainę na wielu poziomach. – Polską granicę przekroczyły miliony ukraińskich uchodźców, w tym przede wszystkim kobiet i dzieci. Przyjmowali ich, karmili wolontariusze i Straż Graniczna. Nigdy tego nie zapomnimy – mówiła ukraińska polityk. – Jako znak wdzięczności Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o specjalnych prawach obywateli polskich – podkreśliła. – Dziękujemy Polsce, że dała Ukraińcom możliwość realizacji życiowych planów i niesienia pomocy walczącym rodakom – zaznaczyła. Odniosła się też do kwestii procesu akcesyjnego Ukrainy do UE i NATO. – Wstąpienie Ukrainy do tych organizacji to nie tylko kwestia bezpieczeństwa Ukrainy, ale strategiczny interes całej Europy. Dziękujemy Polsce za pomoc w otwarciu tej drogi. To dla nas potężna motywacja – podkreśliła. – Dziękuję również za uchwałę Sejmu potępiającą uprowadzenia ukraińskich dzieci w celu ich rusyfikacji – dodała.
We wtorkowych obradach uczestniczyli polscy parlamentarzyści - członkowie Delegacji do Zgromadzenia Parlementarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy oraz deputowani Rady Najwyższej Ukrainy. Obecny był także przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą poseł Paweł Kowal. Debatowano o agresji rosyjskiej na Ukrainę jako wspólnej sprawie na europejskiej agendzie współpracy politycznej i międzynarodowych działaniach podejmowanych przez Polskę na rzecz wsparcia dla Ukrainy, w tym aspiracji Ukrainy do integracji z NATO. Wśród tematów znalazły się również kwestie bezpieczeństwa w regionie, w tym problematyka rosyjskiej dezinformacji, ataki cybernetyczne i zagrożenia hybrydowe. Omówiono polsko-ukraińską współpracę gospodarczą i biznesową, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Przedmiotem dyskusji była także Rada ds. Współpracy z Ukrainą jako skuteczne narzędzie do budowania relacji bilateralnych.
Na zakończenie politycy przyjęli wspólną deklarację. Wicemarszałek Wielichowska podkreśliła, że stanowi ona wzajemny pogląd na kwestie regionalnego bezpieczeństwa i kierunków współpracy państw i społeczeństw.
Załączniki: