Rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej usuwania skutków powodzi
To rozwiązania i narzędzia, których administracja rządowa i samorządowa potrzebuje. Pracujemy nad kolejnymi działaniami prowadzącymi do szybkiej odbudowy tego, co zostało zniszczone – powiedział minister Tomasz Siemoniak. W czwartek, 26 września br. szef MSWiA mówił w Sejmie o rządowym projekcie zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
Minister spraw wewnętrznych i administracji zaapelował do parlamentarzystów o szybkie procedowanie projektu ustawy. Przypomniał o działaniach już zrealizowanych przez rząd.
Rada Ministrów 16 września, na samym początku zdarzeń powodziowych, wprowadziła – po raz pierwszy w historii – stan klęski żywiołowej, jako zdefiniowany konstytucyjnie stan nadzwyczajny
– powiedział.
To rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej było już kilkukrotnie nowelizowane, jeśli chodzi o zakres terytorialny
– przekazał minister.
Tego samego dnia zapadła decyzja o zwiększeniu wsparcia finansowego dla poszkodowanych przez powódź.
16 września zapadła także decyzja o tym, że zasiłek powodziowy to 2 tys. zł, natomiast zasiłek z pomocy społecznej dla poszkodowanych przez powódź wzrósł z 6 tys. do 8 tys.
– przypomniał szef MSWiA.
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że projekt nowelizacji przepisów dotyczących usuwania skutków powodzi powstał we współpracy wielu resortów.
To bardzo duża praca wykonana przez wszystkie ministerstwa. Jest to ustawa, która dotyczy bardzo różnych dziedzin życia
– mówił.
MSWiA: wsparcie finansowe dla poszkodowanych i rozwiązania dla służb MSWiA
Minister spraw wewnętrznych i administracji mówił o już wypłacanych środkach dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi.
Te wypłaty cały czas następują. Procedura jest niesłychanie prosta. Przyjmowane są także wnioski ustne, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do potrzebujących
– powiedział.
Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że sprawdziło się rozwiązanie polegające na powołaniu pełnomocników MSWiA w sprawie zarządzania kryzysowego w gminach, które mocno ucierpiały.
To forma mocnego wsparcia i dobrego zorganizowania przez władze rządowe i służby państwowe
– zauważył.
W projekcie ustawy znalazły się też przepisy dotyczące służb podległych MSWiA – Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej. Przewidziano możliwość wprowadzenia szczepień funkcjonariuszy w przypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia szkodliwego czynnika chorobotwórczego.
Dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia i RARS szczepionki zostały zapewnione
– przekazał minister Tomasz Siemoniak.
Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował także, że przewidziano rekompensaty za służbę dla policjantów, strażaków oraz strażników granicznych. To wprowadzenie rekompensaty dla funkcjonariuszy za czas służby przekraczający 40 godzin tygodniowo, którzy wykonywali obowiązki w okresie od 13 września do 31 października, realizując zadania związane ze stanem klęski żywiołowej – zaznaczył.
Konkretna pomoc ze strony ministerstw
Szef MSWiA przedstawił również rozwiązania dotyczące poszczególnych aspektów wsparcia poszkodowanych. To m.in. uproszczenie procedur wykonywania świadczeń medycznych na terenach objętych powodzią.
Inne zaproponowane regulacje to zasiłek losowy na cele edukacyjne dla uczniów poszkodowanych przez powódź. Przygotowano też przepisy wspierające infrastrukturę szkół, przedszkoli, które poniosły straty. Ponadto w projekcie znalazły się zapisy umożliwiające skorzystanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Minister Tomasz Siemoniak odniósł się także do wsparcia kredytobiorców oraz odtwarzania zniszczonej infrastruktury transportowej i kolejowej.
To rozszerzenie katalogu wsparcia udzielanego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Są też ułatwienia w zakresie odtwarzania zniszczonej, uszkodzonej infrastruktury transportowej i kolejowej, między innymi z wykorzystaniem mechanizmu opartego na Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg
– wymieniał.
Przygotowane przez Radę Ministrów przepisy pozwolą także na zwolnienie od pracy (do 20 dni) osób, które zamieszkują na terenach poszkodowanych przez powódź.
Celem jest zapewnienie pracownikom dodatkowego czasu wolnego, pozwalającego na podjęcie działań koniecznych dla usunięcia skutków powodzi
– wyjaśnił.