Obchody 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
To było pokolenie niezwykłe, wyjątkowe w swej odwadze. Niestety było to też pokolenie tragiczne, które za swoje życiowe wybory częstokroć płaciło cenę najwyższą – mówił I wicewojewoda pomorski Emil Rojek podczas uroczystości 85. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.
Polski ruch oporu tworzyło prawie 200 tysięcy mężczyzn i kobiet. Jego historia rozpoczęła się 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie, gdy gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, kontynuującą walkę przeciwko obu okupantom. W trzy miesiące później, 4 grudnia 1939 roku gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, by w lutym 1942 roku przekształcić ZWZ w Armię Krajową.
- Polskie Państwo Podziemne dawało cywilom nadzieję, budowało morale i podrywało do oporu. Bez tych tysięcy zdeterminowanych żołnierzy polska historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej – podkreślał wicewojewoda, dodając, że jesteśmy spadkobiercami Polskiego Państwa Podziemnego i pomimo dzielących nas różnic umiemy wspólnie stanąć w obronie najważniejszych wartości i zmieniać Polskę na lepsze.