Przystosujemy setki obiektów w Warszawie i całej Polsce

Autor: MSWiA 2024-10-01 09:14:09

do tego, aby w razie niebezpieczeństwa mogły służyć mieszkańcom

Kwestia bezpieczeństwa naszych obywateli jest jednym z głównych priorytetów rządu. Za wschodnią granicą Polski wciąż trwa wojna. Chcemy, by nasi rodacy czuli się bezpiecznie. Dziś minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak wraz z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim zainaugurował Program „Warszawa Chroni”. Zakłada on organizację miejsc schronienia, zabezpieczenie dostępu do wody czy zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów miasta.

Chcemy w przyszłym roku przystąpić do intensywnej budowy schronów i miejsc schronienia. Chcemy przystosować setki obiektów w Warszawie i w całej Polsce do tego, żeby w razie niebezpieczeństwa mogły służyć mieszkańcom

– podkreślił szef MSWiA. 

Zaznaczył, że Warszawa jest liderem w zakresie zwiększania bezpieczeństwa w mieście, jeśli chodzi o rozmaite projekty. Jednocześnie zapowiedział zwiększenie zaangażowania Policji i innych służb, aby rosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy.

Minister Tomasz Siemoniak poinformował, że ważnym aspektem współpracy z prezydentem Warszawy jest projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ten projekt to rewolucja, jeśli chodzi o podejście do ochrony ludności i obrony cywilnej.

Cała filozofia tego projektu opiera się na samorządzie. To miasta, gminy, powiaty oraz województwa mają odegrać zasadniczą rolą w budowaniu tego systemu. W projekcie wskazujemy m.in. rozwiązania dotyczące schronów i miejsc schronienia

– podkreślił szef MSWiA.

Więcej o założeniach projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

Program „Warszawa Chroni”

Program „Warszawa Chroni” to pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych i adaptacji miasta do zagrożeń. Program będzie obejmował m.in. organizację miejsc schronienia, zabezpieczenie dostępów do wody, zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów m.st. Warszawy, zakup odpowiedniego sprzętu czy też edukację mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. W planach jest również wytypowanie i dostosowanie obiektów, które w czasie zagrożenia będą służyły, jako zastępcze miejsca szpitalne. 

Po agresji Rosji na Ukrainę, warszawski ratusz dokonał audytu schronów. Z przeprowadzonej w 2022 r. przez warszawskich urzędników wspólnie ze strażakami inwentaryzacji wynika, że stolica dysponuje co najmniej 7 mln metrów kwadratowych powierzchni. Może ona zostać wykorzystana, jako miejsca ukrycia dla ludności. Warszawa zrobiła taki audyt jako pierwsza w Polsce.

„Tydzień edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy” 

Przedsięwzięcie „Tydzień edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy” wpisuje się w program „Warszawa Chroni”. Odbędzie się w dniach 7-12 października br.

W ramach akcji zaplanowano szereg wydarzeń , m.in.: punkt z ekspertami z zakresu bezpieczeństwa w Parku Świętokrzyskim czy tzw. Dzień Dzielnic - wydarzenia edukacyjne z udziałem przedstawicieli służb i specjalistów z zakresu bezpieczeństwa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u