Upamiętnienie walk Armii Krajowej w regionie radomskim
Stefanów i Piotrowe Pole to miejsca niezwykle ważne i przede wszystkim naznaczone bohaterskimi czynami zamieszkującej tam ludności. W obu miejscowościach Armia Krajowa w 1944 roku stoczyła niezwykle trudne bitwy, które zakończyły się stratami. W wydarzeniach, których celem było uczczenie pamięci ofiar, udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
80. rocznica Bitwy pod Piotrowym Polem
Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek przy pomniku Generała Antoniego Hedy ps. ,,Szary". Następnie zebrani goście przemaszerowali do Mauzoleum i na Piotrowe Pole, gdzie zostały złożone symboliczne wiązanki.
– Nigdy więcej wojny, śmierci, zniszczeń, zagłady. Cześć i chwała tym, którzy w imię wolności i niepodległości oddali to, co mieli najcenniejsze – własne życie! – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
Bitwa pod Piotrowym Polem to historyczna bitwa, która miała miejsce w dniach 1-2 października 1944 roku i była największym starciem Armii Krajowej w regionie. Podczas niemieckiej obławy na zgromadzonych w obozie partyzantów zginęło 59 osób, w tym 11 żołnierzy radzieckich, a około 40 trafiło do niewoli. W odpowiedzi Niemcy spalili wieś Piotrowe Pole i zamordowali siedemnastu mężczyzn. n.
80. Rocznica Bitwy Armii Krajowej Pod Stefanowem oraz 72. Rocznica Pacyfikacji Wsi Stefanów
Wydarzenie rozpoczęło się 29 września od występu Parafialnej Orkiestry Dętej z Gielniowa. W trakcie uroczystości odbył się m.in. Apel Poległych i złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową.
Nieistniejąca już wieś Stefanów jest symbolem walki o niepodległość. Bitwa miała miejsce 26 września 1944 roku, kiedy pod Stefanowem doszło do zwycięskiej bitwy 25 i 72 pułku piechoty Armii Krajowej z wojskami niemieckimi. W odwecie za poniesioną klęskę Niemcy spalili wieś. Ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. W odwecie za opór akowców w czasie II wojny światowej hitlerowcy spacyfikowali ludność i spalili trzy wsie w rejonie Gielniowa: Gałki, Stefanów i Budy.