Regionalna inauguracja kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się dziś regionalna inauguracja kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w której udział wzięli Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Sosnowiec ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej Monika Holewa, Prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia Adrian Drdzeń oraz dr Paweł Dębski, przedstawiciel Akademii Humanitas.
Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i regionalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od października do listopada 2024 roku.
— Wszelkie inicjatywy na rzecz ochrony dzieci przed przemocą oraz promowania rozwiązań sprzyjających dobremu dzieciństwu są ważne i warte realizacji. Dlatego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach włącza się w ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, w ramach której w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, 19 listopada o godz. 17:00, podświetlimy na czerwono budynek Urzędu. Będzie to wyraz symbolicznego sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci. Planujemy również zorganizować webinar dla pracowników oraz stand-up rodzicielski – podkreśla Wojewoda Śląski Marek Wójcik.
Badania wskazują, że 79% dzieci w Polsce doświadczyło jakiejś formy przemocy, w tym 66% - przemocy rówieśniczej, 32% - przemocy ze strony bliskich dorosłych.
– Krzywdzenie dzieci ma znaczący wpływ na ich rozwój psychiczny i funkcjonowanie w relacjach z najbliższymi. Konsekwencje urazowych doświadczeń z dzieciństwa mogą wpływać na całe dorosłe życie. Zapewnienie skrzywdzonemu dziecku specjalistycznego wsparcia może znacząco złagodzić wpływ takiego zranienia – mówi Adrian Drdzeń.