O uzależnieniach i zachowaniach samobójczych u dzieci i młodzieży
Aż 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat przyznaje się, że piło już alkohol, a połowa paliła papierosy. Alarmujące jest również to, że coraz więcej dzieci poniżej dziesiątego roku życia popełnia samobójstwo.
O problemach młodych ludzi rozmawiali Konsultant Wojewódzka w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr n. med. Lidia Popek, lekarz Mateusz Dankowski, Mazowiecka Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska oraz Dyrektor Wydziału Zdrowia Urszula Kuroczycka. Konferencja online skierowana do rodziców, dyrektorów szkół i nauczycieli odbyła się 29 października. Link z nagraniem spotkania będzie aktywny do 12 listopada.. Konsultant Wojewódzka w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr n. med. Lidia Popek w wykładzie „Zachowania samobójcze u dzieci i młodzieży” zwróciła uwagę na to, że objawami, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę są m.in. poczucie beznadziejności, lęk, poczucie winy, osamotnienie, ból psychiczny, niska samoocena, niestabilność emocjonalna, złość, wrogość, drażliwość, impulsywność oraz agresywność.
Według policyjnych raportów w 2023 r. na swoje życie targnęło się 2139 osób poniżej 18. roku życia. Jest to wzrost o 150 proc. w stosunku do danych z 2020 r., natomiast porównując dane z 2016 r. to wzrost wynosi ponad 350 proc. Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w 2023 r., które zakończyły się zgonem, wyniosła 146 przypadków.
Lekarz Mateusz Dankowski w wykładzie „Uzależnienia u dzieci i młodzieży” podkreślił, że wśród predyspozycji do uzależnienia można doszukiwać się m.in. czynników biologicznych, uwarunkowań osobowościowych, mechanizmów psychologicznych, czynników środowiskowych.
Bardzo istotne jest, żeby zauważyć zmiany w zachowaniu dzieci takie jak: niechęć do podejmowania działania, izolowanie się, zmienność nastroju, drażliwość, smutek, przewrażliwienie, lękowość, roztargnienie, niska samoocena i bierna postawa.
Lekarz Mateusz Dankowski zwrócił uwagę na to, że polscy 15 i 16 latkowie są na pierwszym miejscu w Europie pod względem używania leków uspokajających i nasennych bez zaleceń lekarza.
Dane są alarmujące! Młodzi ludzie coraz częściej skarżą się na złe samopoczucie oraz napięcia emocjonalne. Szukają rozwiązania swoich problemów i sięgają po używki. W obliczu tak niepokojących informacji konieczne było nagłośnienie skali problemu i podjęcie konkretnych działań.
#NieDajSięWymazać
Konferencja jest częścią kampanii społecznej Wojewody Mazowieckiego z zakresu profilaktyki uzależnień. Inicjatywa ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, a jednocześnie wspierać młodych ludzi w dokonywaniu świadomych wyborów.
Hasło kampanii #NieDajSięWymazać ma być przesłaniem do ludzi młodych, że sięganie po środki psychoaktywne nie jest rozwiązaniem problemów, a wręcz przeciwnie – doprowadza do znikania z życia grupy rówieśniczej. Adresatami kampanii są uczniowie szkół ponadpodstawowych a także ich rodzice i nauczyciele.
Kampania realizowana jest we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty Wiolettą Krzyżanowską, Fundacją UNAWEZA i projektem Młode Głowy.
WIĘCEJ INFORMACJI O KAMPANII TUTAJ