Odznaczenia Państwowe dla najbardziej zasłużonych mieszkańców Mazowsza

Autor: Mazowiecki UW 2024-11-10 09:41:07

Zasłużeni mieszkańcy Mazowsza zostali uhonorowani odznaczeniami za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej w tym filmowej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury, za pielęgnowanie pamięci o historii Polski, za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, działalności społecznej i charytatywnej, a także upowszechniania i rozwoju kultury fizycznej oraz sportu, ochrony roślin i nasiennictwa a także za działania na rzecz ratownictwa medycznego i kardiologii. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, łącznie 14 odznaczeń wręczył Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek wręczył: 2 Srebrne Krzyże Zasługi, 4 Brązowe Krzyże Zasługi, 3 Złote Medale za Długoletnią Służbę, 2 Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz 3 Medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Uroczystość odbyła się 8 listopada w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Mam zaszczyt dziś wręczyć medale dla osób, które wyróżniły się ciężką pracą i służbą dla naszego kraju m.in. w dziedzinie kultury. Dziękuję, gratuluję i mam głęboką nadzieję, że dzisiejsza uroczystość nie jest zwieńczeniem Państwa działalności społecznej, ale dodatkowym motywatorem do dalszej pracy

– powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

 

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali:

- Artur Mikołaj Dziwirek, który jest aktywnym działaczem Automobilklubu Radomskiego, sędzią sportu kartingowego i samochodowego, a także trenerem motocyklistów, współorganizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich zawodów kartingowych oraz imprez motoryzacyjnych organizowanych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Jolanta Ewa Piasecka, która wychowała się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jest córką Pani Danieli Piaseckiej ze zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II”. Od lat z pasją angażuje się w pielęgnowanie pamięci o Zgrupowaniu „Chrobry II”, a także w fundowanie tablic pamiątkowych poświęconych żołnierzom Powstania Warszawskiego.

Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali:

- Krzysztof Andrzej Basiński, który jest związany z Automobilklubem Radomskim. Pan Krzysztof jest honorowym członkiem Klubu. Jest zaangażowany w działalność Klubu na rzecz sportów motorowych i bezpieczeństwa ruchu drogowego, działa na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury fizycznej oraz sportu. Pan Krzysztof aktywnie uczestniczy w organizacji imprez sportowych, takich jak: „Moto-Show”, „Sporty Motorowe dla Każdego”, „Sporty Motorowe na Mazowszu – Łączy nas pasja”, jak również „Sporty Motorowe dla osób niepełnosprawnych – uczyńmy świat bliższym”.

- Agnieszka Maria Jabłońska, która jest aktywną działaczką Automobilklubu Radomskiego od 2002 r., jak również sędzią sportów motorowych: samochodowego, motocyklowego i kartingowego. Pani Agnieszka Maria Jabłońska jest współorganizatorką zawodów i imprez motorowych, takich jak: „Supermoto”, „Mini Sprint”, „Jazda z poślizgiem”, „Puchar Radomia – Mistrz Kierownicy”.

- Małgorzata Kozłowska, która jest honorowym dawcą krwi oraz w pełni zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Legion”. Pani Małgorzata uczestniczy w cyklicznych wydarzeniach pod nazwą „Wampiriada”, organizowanych wśród studentów, mieszkańców Płocka i okolic, jak również służb mundurowych oraz sportowców. Dzięki zaangażowaniu Pani Małgorzaty Kozłowskiej udało się zebrać ponad 700 litrów krwi w oddziale Stowarzyszenia w Płocku. Jest także ratownikiem oraz instruktorką pierwszej pomocy.

- Konrad Wojtera, który jest honorowym dawcą krwi. W 2019 r. wstąpił do Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Legion”. Od początku swojego uczestnictwa w Stowarzyszeniu jest w pełni zaangażowany w organizację akcji na rzecz honorowego krwiodawstwa, w tym: „Pikników Rodzinnych i Akcji Terenowego Poboru Krwi”.

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę zostali uhonorowani:

- Ewa Madejska, która od 1989 r. była pracownikiem Wojewódzkiej Stacji Kwarantanny i Ochrony Roślin. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika oddziału w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W pełni angażuje się w różnego rodzaju akcje społeczne związane z promowaniem zadań wykonywanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- Dr n. med. Jerzy Janusz Rekosz, który pracuje w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie od 32 lat. Był głównym pomysłodawcą i realizatorem uruchomienia systemu teletransmisji zapisu EKG w zespołach ratownictwa medycznego „Meditrans”. System bardzo szybko zyskał uznanie wśród lekarzy i pacjentów. Od zawsze przyświecała Panu Jerzemu idea ścisłej współpracy i organizacji ratownictwa medycznego i kardiologii. Od lat również działa społecznie na rzecz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Paweł Marek Szpunar, który pracuje w ochronie zdrowia od 1970 r. Obecnie pracuje w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”. Od lat zaangażowany jest w działalność społeczną na rzecz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W 2007 r. otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Warszawy”.

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostali uhonorowani:

- Jacek Petrycki, który jest operatorem filmowym oraz absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował przy filmach dokumentalnych, takich jak: Robotnicy ‘71, Gadające głowy, Jak żyć i Próba mikrofonu, a także przy filmach fabularnych, takich jak: Aktorzy prowincjonalni, Gorączka, Europa Europa, Julia wraca do domu, Amator, jak również Bez końca oraz Przesłuchanie.

- Iwona Stępień, która od 31 lat jest pracownikiem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jest współorganizatorem wielu uroczystości patriotycznych, między innymi z okazji 75-lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jak również 30-lecia powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pani Iwona Stępień jest cenionym pracownikiem i cieszy się uznaniem wśród kombatantów.

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” jest nadawany przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na podstawie art. 6b ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach. Może być przyznany osobie fizycznej, osobie prawnej i jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej.

Odznaczenie to otrzymali:

- Andrzej Komorowski, który od wielu lat zajmuje się upamiętnianiem miejsc pamięci narodowej na terenie powiatu ostrowskiego. Ponadto pełni funkcję społecznego przewodnika historycznego upowszechniającego wiedzę o byłej Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Pan Andrzej Komorowski to pasjonat historii wojskowości, który w sposób szczególny i godny podziwu poświęca się swojej pasji.

- Michał Rutkowski, który jest inicjatorem upamiętnienia miejsc pamięci narodowej związanych z historią lokalną. Aktywizuje lokalnych mieszkańców do udziału w przedsięwzięciach, takich jak rajdy rowerowe. Jest autorem wielu publikacji i wystaw tematycznych z dziedziny historii. Na co dzień działa w Ostrowskim Stowarzyszeniu „Ludzie z pasją”.

- Wojciech Strzeszewski, który jest Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. 18. Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie. Od wielu lat jest współorganizatorem obchodów historycznych rocznic i świąt państwowych, a także akcji, takich jak: rocznica bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem, gra terenowa „Ostatnia bitwa” oraz rajd rowerowy „Młodzi pamiętają”. Pan Wojciech Strzeszewski odznacza się patriotyczną, obywatelską i godną naśladowania postawą.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u