Gala finałowa VII konkursu "ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ"

Autor: Małopolski UW 2024-11-10 09:44:37

Wielicka Kopalnia Soli po raz kolejny gościła w swych progach wyjątkowych gości. Podczas finałowego koncertu w komorze „Warszawa”, 125 metrów pod powierzchnią ziemi, zwycięskie piosenki zaprezentowali laureaci siódmej edycji konkursu „ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ”. W tym roku motywem przewodnim były „Ludowe piosenki naszych regionów”.

W uroczystej finałowej gali wzięli udział m.in. wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger i II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Marian Leśny, II małopolska wicekurator oświaty Katarzyna Mitka, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Wsi Nina Sapa, dyrektorzy i pracownicy MUW z dyrektor generalną Lucyną Gajdą i dyrektorem Biura Wojewody Łukaszem Krzysztofikiem na czele, przedstawiciele służb i jednostek zespolonych. Koordynatorką konkursu była kierowniczka Oddziału ds. Organizacyjnych Biura Wojewody Jadwiga Dukała. Dyrektor Łukasz Krzysztofik odczytał list wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza skierowany do uczestników gali.
 

– Niezmiernie miło mi jest być dziś tu z Państwem i móc delektować się tą muzyczną ucztą zaserwowaną przez naszą zdolną, małopolską młodzież. Ten konkurs, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu, jest kwintesencją nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości. Patriotyzm można wyrażać na wiele sposobów. Jednym z nich jest pokazanie przywiązania do Ojczyzny, także tej lokalnej, poprzez śpiew. Ta edycja Konkursu skupiła się na regionalnych piosenkach ludowych. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki i mieliśmy niemały problem w wyborze najlepszych występów. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Finałowy koncert zainaugurowało wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie scenę przejęli tegoroczni laureaci i laureatki, którzy zaprezentowali swoje aranżacje ludowych piosenek. W gali uczestniczyło ośmioro solistów i solistek, jeden duet oraz pięć zespołów.

W drugiej części gali laureatom i laureatkom wręczone zostały nagrody i wyróżnienia, w tym wyróżnienia za integrację poprzez muzykę, a także nagrody za najlepszy teledysk i najlepiej wykonaną piosenkę ludową.

Do Konkursu w tym roku wpłynęły 253 zgłoszenia z całej Małopolski – to o prawie 70 więcej niż w roku ubiegłym. Łącznie uczestniczących w obecnej edycji było 487 dzieci. Najczęściej wykonywanymi utworami były „Lipka”, „W moim ogródecku”, „Czerwone jabłuszko”.


Młodzież w hołdzie Niepodległej

Celem Konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych. Zadaniem konkursowym jest wykonanie utworów nawiązujących do bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń historycznych, piękna ziemi ojczystej oraz życia i obyczajów Polaków.

Do konkursu mogą przystąpić uczniowie szkół podstawowych z województwa małopolskiego w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej – klasy I-IV oraz starszej – klasy V-VIII, osobno soliści i zespoły.

Organizatorami konkursu są wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz prezes Kopalni Soli "Wieliczka" Marian Leśny.

Partnerami Konkursu byli: Małopolski Kurator Oświaty, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Agencja Mienia Wojskowego w Krakowie, Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZIPSEE - Cyfrowa Polska, a od tego roku także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u