Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców
W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z przedsiębiorcami, których tematyką są Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców – stan obecny oraz nowe możliwości. W wydarzeniu wzięli udział Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz II Wicewojewoda Śląski Michał Kopański, a także Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Katarzyna Duber-Stachurska i przedsiębiorcy z regionu.
W spotkaniu uczestniczył również Senator RP Piotr Masłowski i Wicemarszałek Województwa Śląskiego Leszek Pietraszek.
Podczas konferencji zaprezentowano różne warianty programów wsparcia finansowego, które mają na celu rozwój firm w oparciu o innowacje, zrównoważony rozwój i nowoczesne technologie. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz omówiła działania resortu mające wspierać przedsiębiorców. Podczas spotkania przedstawiono także szczegółowe informacje dotyczące dostępnych funduszy zaś Katarzyna Duber-Stachurska z PARP przedstawiła szczegółowe informacje dotyczące dostępnych funduszy i zaprezentowano ofertę Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na nadchodzące lata. Ważną częścią wydarzenia była dyskusja, podczas której głos zabrali przedsiębiorcy, poruszając najważniejsze zagadnienia dotyczące funduszy UE.
– Usłyszeliśmy bardzo wiele rekomendacji, krytycznych uwag, ale też wskazań, w którą stronę iść. Oceny wniosków nie mogą trwać, jak to się działo za naszych poprzedników, rok albo dłużej. To nie do przyjęcia dla przedsiębiorców. Kolejne nabory i oceny wniosków muszą trwać krócej i tak już się dzieje – powiedziała Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
– W województwie śląskim wszyscy przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że transformacja przemysłu i gospodarki przebiega w bezprecedensowym do tej pory tempie. W związku z tym bardzo ważne są wnioski, które wynikają z tej dyskusji, że ocena projektów, które mają być projektami innowacyjnymi, musi być po prostu znacznie szybsza niż w poprzednich latach – zaznaczył Wojewoda Marek Wójcik.
W 2025 roku uruchomione zostaną dwa nowe fundusze wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw: Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych na kwotę 4 mld zł, wpierający m.in.: biotechnologie, technologie cyfrowe oraz technologie czyste, a także Fundusz Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska na kwotę 800 mln zł wspierający transformację cyfrową i zieloną.