Bezpieczeństwo i polska prezydencja w Radzie UE
We wtorek, 26 listopada br. minister Tomasz Siemoniak spotkał się z Annelies Verlinden, minister spraw wewnętrznych, reform instytucjonalnych i odnowy demokratycznej Królestwa Belgii. Spotkanie poświęcone było priorytetom polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I półroczu 2025 r. Omówiono przede wszystkim sprawy migracji i azylu, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.
Podczas spotkania ministrowie poruszyli istotne zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa i porządku publicznego, sytuacji azylowo-migracyjnej obu państw i wyzwań z tym związanych.
Konsekwencje wojny w Ukrainie postawiły Europę przed nowymi wyzwaniami
Polska i Belgia już od niemal trzech lat wspierają Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją. Wojna za naszą wschodnią granicą niesie za sobą konsekwencje, które oddziałują na całą Europę. Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że bezpieczeństwo w każdej perspektywie jest i będzie dla Polski priorytetem. – W związku z aktualną sytuacją w Europie i na świecie, tematy, którymi zajmują się ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich, szczególnie się rozszerzyły. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań i konsekwencji wojny w Ukrainie, z którymi nadal się wszyscy mierzymy – powiedział szef MSWiA.
Belgia przewodniczyła Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie bieżącego roku. Wyzwania w zakresie migracji i bezpieczeństwa są nadal szczególnie aktualne. Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Belgii zgodzili się, że należy kontynuować prace nad wzmocnieniem bezpieczeństwa w Europie – również w trakcie nadchodzącej polskiej prezydencji. - Belgia jest dla nas szczególnie ważnym partnerem, zarówno w Unii Europejskiej, jak i NATO – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.
Migracje, zarządzanie kryzysowe i walka z przestępczością są ważne dla naszych krajów
Strona polska zwróciła uwagę na kwestię zabezpieczenia granicy z Białorusią, która jest również zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i strefy Schengen. Od ponad trzech lat, Białoruś i Rosja prowadzą atak hybrydowy z użyciem migracji, aby destabilizować sytuację na granicy. - Migracja na szlaku śródziemnomorskim to zupełnie co innego niż migracja na granicy polsko-białoruskiej. To ważne, aby nasi partnerzy rozumieli, że mamy do czynienia z zorganizowanym przez Białoruś procederem wspieranym przez Moskwę – zaznaczył szef MSWiA.
Minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił również, że Polska jest szczególnie przywiązana do swobody poruszania się w strefie Schengen, stąd tak ważna jest ochrona zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Delegacja belgijska, z minister Annelies Verlinden na czele, zgodziła się z polskim spojrzeniem na europejskie priorytety i wyraziła chęć dalszego współdziałania w najważniejszych dla obu krajów kwestiach – w tym także w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną i współpracy w zarządzaniu kryzysowym.
Ostatnie powodzie w południowo-zachodniej Polsce i w Hiszpanii pokazują, jak ważna jest w takich sytuacjach solidarność i pomoc między krajami. - W obliczu wrześniowych powodzi w Polsce otrzymaliśmy wiele ofert pomocy od innych krajów i przyjęliśmy je. Nie ma wstydu w przyjmowaniu takiej pomocy, ponieważ w praktyce każda pomoc bardzo się liczy – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.
? Belgia jest dla nas szczególnie ważnym partnerem zarówno w #UniaEuropejska, jak i #NATO. Ma bardzo duży wpływ na opinie i kierunki, którymi kierują się kraje zachodnie – mówił minister @TomaszSiemoniak podczas spotkania z Minister Spraw Wewnętrznych, Reform Instytucjonalnych i… pic.twitter.com/c8rVjJe0Yx
— MSWiA ?? (@MSWiA_GOV_PL) November 26, 2024