81. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Narodowy Dzień Zwycięstwa

Autor: mat. prasowe Sejmu 2026-05-09 09:27:01

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. W tym roku mija 81 lat od ostatecznego pokonania hitlerowskich Niemiec i zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach Europy.

Od 2015 r. Narodowy Dzień Zwycięstwa jest oficjalnie obchodzony 8 maja – uchwalając ustawę w tej sprawie Sejm oddał sprawiedliwość faktom historycznym, odcinając się od daty 9 maja narzuconej niegdyś państwom znajdującym się za „żelazną kurtyną”. Dzisiejsze święto to przede wszystkim czas pamięci o ogromnej cenie, jaką świat zapłacił za pokój oraz wyraz dumy z pokonania totalitarnego agresora.

Militarna klęska Niemiec została przypieczętowana podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji. Choć wstępny dokument podpisano w Reims, ostateczne i wiążące porozumienie zawarto 8 maja 1945 r. w Berlinie. Dokument wszedł w życie o godzinie 23:01, nakazując natychmiastowe wstrzymanie ognia na wszystkich frontach. Podpisy pod aktem złożyli przedstawiciele dowództwa niemieckiego oraz mocarstw sprzymierzonych, w tym marszałek Żukow oraz generałowie Tedder, de Lattre de Tassigny i Spaatz.

Należy pamiętać, że kapitulacja Niemiec nie oznaczała natychmiastowego zakończenia wszystkich walk. W niektórych częściach kontynentu oddziały niemieckie poddawały się jeszcze przez kilka kolejnych dni, a pełny koniec II wojny światowej nastąpił dopiero 2 września 1945 r. wraz z kapitulacją Japonii.

Dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej rok 1945 miał charakter niejednoznaczny. Zwycięstwo nad niemieckim nazizmem stało się jednocześnie początkiem nowego podziału świata, usankcjonowanego podczas konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. W ich wyniku nasza Ojczyzna na kolejne dziesięciolecia znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co na długo ograniczyło jej pełną suwerenność.