Wizyta Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Rumunii

Autor: mat. prasowe Sejmu 2026-05-29 08:15:25

Prezydium Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odbyło w dniach 4–7 maja 2026 r. wizytę w Rumunii. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących transformacji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości szerszego wykorzystania energetyki jądrowej i technologii SMR, a także wsparcia dla polskiego programu budowy elektrowni jądrowej.

Wyjazd miał charakter rewizyty po wizycie rumuńskiej Komisji Przemysłu i Usług Izby Deputowanych w Polsce w czerwcu 2024 r. W trakcie pobytu posłowie odwiedzili elektrownię jądrową Cernavodă, wykorzystującą reaktory typu CANDU. Zapoznali się ze stosowaną tam technologią, doświadczeniami związanymi z eksploatacją elektrowni oraz planami rozwoju energetyki jądrowej w Rumunii.

Parlamentarzyści spotkali się również w Parlamencie Rumunii z przewodniczącym Komisji Przemysłu i Usług Izby Deputowanych Bende Sándorem oraz członkami komisji. Rozmowy dotyczyły m.in. modernizacji reaktorów w elektrowni Cernavodă oraz rumuńskiego miksu energetycznego. Ponadto odbyły się spotkania z wiceprzewodniczącą Izby Deputowanych Natalią-Eleną Intotero, sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii Rumunii Mariusem Posą oraz przewodniczącym Parlamentarnej Polsko-Rumuńskiej Grupy Przyjaźni Ghervazenem Longherem.

Wizyta była ważnym elementem wzmacniania współpracy bilateralnej między Polską a Rumunią w obszarze energetyki, w szczególności w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. Umożliwiła także pogłębienie wiedzy na temat rumuńskich doświadczeń związanych z modernizacją i eksploatacją infrastruktury jądrowej, które mogą stanowić cenne źródło dobrych praktyk przy realizacji polskich projektów strategicznych w sektorze energii.