Zdrowie i uroda
Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa śląskiego
System ratownictwa medycznego w województwie śląskim konsekwentnie się rozwija. Zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego, nowe miejsca ich stacjonowania, a także wprowadzenie motoambulansów i trzyosobowych zespołów to działania, które realnie przekładają się na bezpieczeństwo mieszkańców regionu.
Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa śląskiego
System ratownictwa medycznego w województwie śląskim konsekwentnie się rozwija. Zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego, nowe miejsca ich stacjonowania, a także wprowadzenie motoambulansów i trzyosobowych zespołów to działania, które realnie przekładają się na bezpieczeństwo mieszkańców regionu.
Minister zdrowia odwiedziła małych pacjentów
Minister Zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda złożyła wizytę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister zdrowia, były dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, Tomasz Maciejewski
Minister zdrowia odwiedziła małych pacjentów
Minister Zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda złożyła wizytę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister zdrowia, były dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, Tomasz Maciejewski
Pierwsze posiedzenie zespołu ds. medycyny taktycznej
17 grudnia w Ministerstwie Zdrowia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu, którego zadaniem jest opracowanie propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów: lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty oraz ratownika medycznego - w zakresie medycyny taktycz
Pierwsze posiedzenie zespołu ds. medycyny taktycznej
17 grudnia w Ministerstwie Zdrowia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu, którego zadaniem jest opracowanie propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów: lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty oraz ratownika medycznego - w zakresie medycyny taktycz
Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2026 r.
Na styczniowej liście leków refundowanych znalazły się 24 nowe terapie. Ponadto, od 1 stycznia 2026 r. refundacją objęte zostaną pierwsze odpowiedniki leków oryginalnych we wszystkich kategoriach dostępności refundacyjnej, co wpłynie na optymalizację wydatków płatnika i pacjentów.
Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2026 r.
Na styczniowej liście leków refundowanych znalazły się 24 nowe terapie. Ponadto, od 1 stycznia 2026 r. refundacją objęte zostaną pierwsze odpowiedniki leków oryginalnych we wszystkich kategoriach dostępności refundacyjnej, co wpłynie na optymalizację wydatków płatnika i pacjentów.
Pakiet Farmaceutyczny
największa unijna reforma prawa farmaceutycznego
Spotkanie z konsultantami krajowymi w ochronie zdrowia
Dziś w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyło się spotkanie minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy oraz wiceminister Katarzyny Kęckiej z blisko 100 konsultantami krajowymi w dziedzinach lekarskich, lekarsko-dentystycznych, pielęgniarskich, farmacji oraz innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Spotkanie z konsultantami krajowymi w ochronie zdrowia
Dziś w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyło się spotkanie minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy oraz wiceminister Katarzyny Kęckiej z blisko 100 konsultantami krajowymi w dziedzinach lekarskich, lekarsko-dentystycznych, pielęgniarskich, farmacji oraz innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Szczyt Medyczny Bezpieczny Pacjent
Przedstawiciele organizacji pacjenckich, samorządów terytorialnych i zawodowych, jednostek podległych ministerstwu zdrowia, dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele rządu rozmawiali o sytuacji w systemie ochrony zdrowia w ostatnich latach i pomysłach na rozwój i reformę ochrony zdrowia, a także na poprawę bezpieczeństwa pacjentów.
Szczyt Medyczny Bezpieczny Pacjent
Przedstawiciele organizacji pacjenckich, samorządów terytorialnych i zawodowych, jednostek podległych ministerstwu zdrowia, dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele rządu rozmawiali o sytuacji w systemie ochrony zdrowia w ostatnich latach i pomysłach na rozwój i reformę ochrony zdrowia, a także na poprawę bezpieczeństwa pacjentów.
Pacjent na pierwszym miejscu
Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie medycznym „Bezpieczny Pacjent”, którego tematem było m.in. finansowanie ochrony zdrowia, inwestycje oraz planowane systemowe zmiany. „Kluczowe jest dla nas zawsze dobro pacjenta” - podkreślił Prezes Rady Ministrów. Jak zapewnił, Narodowy Fundusz Zdrowia jest wypłacalny, a pieniędzy w systemie jest coraz więcej. W ciągu 2 lat nakłady na ten cel zwiększyły się o 52 mld zł. Donald Tusk zadeklarował również, że rząd nie planuje podniesienia składki zdrowotnej. W rządowym szczycie medycznym uczestniczyło ok. 250 osób, w tym m.in. Minister Zdrowia oraz Minister Finansów i Gospodarki, a także przedstawiciele samorządów zawodowych, stowarzyszeń szpitali, organizacji pacjentów oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Pacjent na pierwszym miejscu
Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie medycznym „Bezpieczny Pacjent”, którego tematem było m.in. finansowanie ochrony zdrowia, inwestycje oraz planowane systemowe zmiany. „Kluczowe jest dla nas zawsze dobro pacjenta” - podkreślił Prezes Rady Ministrów. Jak zapewnił, Narodowy Fundusz Zdrowia jest wypłacalny, a pieniędzy w systemie jest coraz więcej. W ciągu 2 lat nakłady na ten cel zwiększyły się o 52 mld zł. Donald Tusk zadeklarował również, że rząd nie planuje podniesienia składki zdrowotnej. W rządowym szczycie medycznym uczestniczyło ok. 250 osób, w tym m.in. Minister Zdrowia oraz Minister Finansów i Gospodarki, a także przedstawiciele samorządów zawodowych, stowarzyszeń szpitali, organizacji pacjentów oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Trójstronny dialog o finansowaniu ochrony zdrowia
W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Obrady prowadziła wiceminister Katarzyna Kęcka. W spotkaniu wziął udział także wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski, wiceminister finansów Hanna Majszczyk oraz przedstawiciele NFZ i AOTMiT.
Trójstronny dialog o finansowaniu ochrony zdrowia
W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Obrady prowadziła wiceminister Katarzyna Kęcka. W spotkaniu wziął udział także wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski, wiceminister finansów Hanna Majszczyk oraz przedstawiciele NFZ i AOTMiT.
Konferencja o zdrowym żywieniu
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zorganizowała we wtorek konferencję pt. „Zdrowe żywienie jako komponent innowacyjnej polityki społecznej państwa”. – We współczesnym świecie stoimy przed wieloma wyzwaniami, w tym związanymi z kwestiami żywienia, dostępem do zdrowej, przystępnej cenowo żywności.
Konferencja o zdrowym żywieniu
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zorganizowała we wtorek konferencję pt. „Zdrowe żywienie jako komponent innowacyjnej polityki społecznej państwa”. – We współczesnym świecie stoimy przed wieloma wyzwaniami, w tym związanymi z kwestiami żywienia, dostępem do zdrowej, przystępnej cenowo żywności.
Zmodernizowany SOR i nowoczesne pracownie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie
Pacjenci trafiający na Szpitalny Oddział Ratunkowy w cieszyńskiej placówce będą teraz korzystać z odnowionej, powiększonej przestrzeni, wyposażonej w większą liczbę stanowisk na sali obserwacyjnej. Oddział wyposażono również w rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo i przyspieszające udzielanie pomocy: wymieniono aparat RTG, uruchomiono nowy tomograf, a cała diagnostyka obrazowa i endoskopowa jest teraz dostępna na jednym poziomi
Zmodernizowany SOR i nowoczesne pracownie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie
Pacjenci trafiający na Szpitalny Oddział Ratunkowy w cieszyńskiej placówce będą teraz korzystać z odnowionej, powiększonej przestrzeni, wyposażonej w większą liczbę stanowisk na sali obserwacyjnej. Oddział wyposażono również w rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo i przyspieszające udzielanie pomocy: wymieniono aparat RTG, uruchomiono nowy tomograf, a cała diagnostyka obrazowa i endoskopowa jest teraz dostępna na jednym poziomi
„Profilaktyka HPV w Polsce i Europie
Podsekretarz stanu Paulina Piechna-Więckiewicz uczestniczyła w konferencji poświęconej profilaktyce wirusa HPV. Wydarzenie organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Senacie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz przewodniczącej Komisji Zdrowia Senatu RP Beaty Małeckiej-Libery.
„Profilaktyka HPV w Polsce i Europie
Podsekretarz stanu Paulina Piechna-Więckiewicz uczestniczyła w konferencji poświęconej profilaktyce wirusa HPV. Wydarzenie organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Senacie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz przewodniczącej Komisji Zdrowia Senatu RP Beaty Małeckiej-Libery.
O menopauzie bez tabu
Ministerstwo zdrowia, wspólnie z Kulczyk Foundation, zorganizowało konferencję poświęconą menopauzie w kontekście społecznym, zdrowotnym i rynku pracy. Podczas konferencji zaprezentowano także „Białą Księga Menopauzy” - raport przygotowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, który zawiera propozycje rozwiązań systemowych.
O menopauzie bez tabu
Ministerstwo zdrowia, wspólnie z Kulczyk Foundation, zorganizowało konferencję poświęconą menopauzie w kontekście społecznym, zdrowotnym i rynku pracy. Podczas konferencji zaprezentowano także „Białą Księga Menopauzy” - raport przygotowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, który zawiera propozycje rozwiązań systemowych.
„Zasłużony Dawca Przeszczepu”
18 listopada w Ministerstwie Zdrowia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Zasłużony Dawca Przeszczepu”, która zgromadziła wyjątkowych gości - osoby, które ofiarowały cząstkę siebie by uratować życie innej osoby.
„Zasłużony Dawca Przeszczepu”
18 listopada w Ministerstwie Zdrowia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Zasłużony Dawca Przeszczepu”, która zgromadziła wyjątkowych gości - osoby, które ofiarowały cząstkę siebie by uratować życie innej osoby.
Bezpieczni medycy, bezpieczni pacjenci.
Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. wzmocnienia bezpieczeństwa osób wykonujących zawód medyczny
Bezpieczni medycy, bezpieczni pacjenci.
Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. wzmocnienia bezpieczeństwa osób wykonujących zawód medyczny
Kierunek zmian: koordynacja świadczeń i zarządzanie inwestycjami
Elbląg jest przykładem dobrze poukładanych świadczeń zdrowotnych, współpracy między szpitalami publicznymi. W tym kierunku chcemy zmierzać w całym kraju - podkreśliła minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda na briefingu w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu dot. planów rozwojowych placówki.
Kierunek zmian: koordynacja świadczeń i zarządzanie inwestycjami
Elbląg jest przykładem dobrze poukładanych świadczeń zdrowotnych, współpracy między szpitalami publicznymi. W tym kierunku chcemy zmierzać w całym kraju - podkreśliła minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda na briefingu w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu dot. planów rozwojowych placówki.
Ustawa o centralnej e-rejestracji podpisana
Prezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę wdrażającą centralną e-rejestrację - jedną z najbardziej oczekiwanych usług cyfrowych w systemie ochrony zdrowia. Umożliwia ona pacjentom szybkie i wygodne umawianie wizyt oraz badań.
Ustawa o centralnej e-rejestracji podpisana
Prezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę wdrażającą centralną e-rejestrację - jedną z najbardziej oczekiwanych usług cyfrowych w systemie ochrony zdrowia. Umożliwia ona pacjentom szybkie i wygodne umawianie wizyt oraz badań.
Minister Zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda wzięła
udział w II Forum Samorządowym w Pszczynie
Interdyscyplinarność - lepsze wykorzystanie
kompetencji medyków w ochronie zdrowia
Rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego
Szpitala Klinicznego w Białymstoku - rusza program wieloletni
Rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego
Szpitala Klinicznego w Białymstoku - rusza program wieloletni
O zdrowiu, donacji i transplantacji
Porady ekspertów, darmowe badania, pierwsza pomoc, rozmowy z biorcami narządów i rodzinami dawców – tematyka zdrowotna królowała dziś na korytarzach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Nie zabrakło też dużej dawki wiedzy i edukacji połączonej z zabawą. Piknik „Bezpieczni Razem – dla Drugiego Życia” zgromadził setki osób. To kolejna inicjatywa w ramach obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, organizowanych przez wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk wraz z Fundacją „Trzy Serca" im. prof. Mariana Zembali.
O zdrowiu, donacji i transplantacji
Porady ekspertów, darmowe badania, pierwsza pomoc, rozmowy z biorcami narządów i rodzinami dawców – tematyka zdrowotna królowała dziś na korytarzach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Nie zabrakło też dużej dawki wiedzy i edukacji połączonej z zabawą. Piknik „Bezpieczni Razem – dla Drugiego Życia” zgromadził setki osób. To kolejna inicjatywa w ramach obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, organizowanych przez wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk wraz z Fundacją „Trzy Serca" im. prof. Mariana Zembali.
Kobieta w okresie okołoporodowym i
jej dziecko w centrum uwagi - zmiany w przepisach
Pierwsza międzykontynentalna operacja
robotyczna z udziałem polskich lekarzy z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA
Pierwsza międzykontynentalna operacja
robotyczna z udziałem polskich lekarzy z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA
Miesiąc świadomości i profilatyki raka piersi
Październik to miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi, czas, w którym szczególnie mocno podkreśla się znaczenie troski o zdrowie i konieczność regularnych badań.
Miesiąc świadomości i profilatyki raka piersi
Październik to miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi, czas, w którym szczególnie mocno podkreśla się znaczenie troski o zdrowie i konieczność regularnych badań.
Nowy dyrektor Centrum e-Zdrowia
Nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia został Adam Konka, powołany przez minister zdrowia Jolantę Sobierańską-Grendę. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasową dyrektor CeZ, Małgorzatę Olszewską.
Nowy dyrektor Centrum e-Zdrowia
Nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia został Adam Konka, powołany przez minister zdrowia Jolantę Sobierańską-Grendę. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasową dyrektor CeZ, Małgorzatę Olszewską.
Od dziś 127 podmiotów cywilnej
służby zdrowia dołącza do programu „Szpitale Przyjazne Wojsku"
World Health Summit w Berlinie
Odbywające się w dniach 12-14 października wydarzenie koncentruje się na odpowiedzialności za zdrowie w podzielonym świecie, rosnących obciążeniach chorobami niezakaźnymi oraz działań i rozwiązań opartych na wykorzystaniu danych w globalnych systemach opieki zdrowotnej.
World Health Summit w Berlinie
Odbywające się w dniach 12-14 października wydarzenie koncentruje się na odpowiedzialności za zdrowie w podzielonym świecie, rosnących obciążeniach chorobami niezakaźnymi oraz działań i rozwiązań opartych na wykorzystaniu danych w globalnych systemach opieki zdrowotnej.
World Health Summit w Berlinie
Odbywające się w dniach 12-14 października wydarzenie koncentruje się na odpowiedzialności za zdrowie w podzielonym świecie, rosnących obciążeniach chorobami niezakaźnymi oraz działań i rozwiązań opartych na wykorzystaniu danych w globalnych systemach opieki zdrowotnej.
World Health Summit w Berlinie
Odbywające się w dniach 12-14 października wydarzenie koncentruje się na odpowiedzialności za zdrowie w podzielonym świecie, rosnących obciążeniach chorobami niezakaźnymi oraz działań i rozwiązań opartych na wykorzystaniu danych w globalnych systemach opieki zdrowotnej.
„Głosy dla Hospicjum”
koncert z przesłaniem solidarności i wsparcia
Wielkopolscy konsultanci wojewódzcy powołani
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie powołań nowym konsultantom wojewódzkim w dziedzinie ochrony zdrowia. Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski wręczył akty powołania siedmiu specjalistom, którzy będą wspierać rozwój i nadzór merytoryczny nad systemem opieki zdrowotnej w naszym regionie.
Wielkopolscy konsultanci wojewódzcy powołani
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie powołań nowym konsultantom wojewódzkim w dziedzinie ochrony zdrowia. Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski wręczył akty powołania siedmiu specjalistom, którzy będą wspierać rozwój i nadzór merytoryczny nad systemem opieki zdrowotnej w naszym regionie.
10. Marsz Różowej Wstążki
z Czarnym Wąsem przeszedł ulicami Brzegu!
Ponad 220 mln zł dla Białostockiego Centrum
Onkologii z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia
Krajowa Rada Kardiologiczna
rozpoczęła działalność - ustawowe wsparcie dla zmian w polskiej kardiologii
Krajowa Rada Kardiologiczna
rozpoczęła działalność - ustawowe wsparcie dla zmian w polskiej kardiologii
Pilotaż centralnej e-rejestracji dobiega końca
Placówki medyczne zainteresowane uzyskaniem dofinansowania mogą składać wnioski do OW NFZ o udział w pilotażu do 14 listopada 2025 r. Do 1 grudnia 2025 r. musi nastąpić zasilenie inicjalne. Program potrwa do 31 grudnia 2025 r. Od 1 stycznia 2026 r. centralna e-rejestracja stanie się obowiązkowa na podstawie ustawy. Świadczeniodawcy będą zobowiązani do integracji swoich systemów zgodnie z przepisami wykonawczymi.
Pilotaż centralnej e-rejestracji dobiega końca
Placówki medyczne zainteresowane uzyskaniem dofinansowania mogą składać wnioski do OW NFZ o udział w pilotażu do 14 listopada 2025 r. Do 1 grudnia 2025 r. musi nastąpić zasilenie inicjalne. Program potrwa do 31 grudnia 2025 r. Od 1 stycznia 2026 r. centralna e-rejestracja stanie się obowiązkowa na podstawie ustawy. Świadczeniodawcy będą zobowiązani do integracji swoich systemów zgodnie z przepisami wykonawczymi.
"Edukacja zdrowotna - korzyści
na całe życie" - międzyresortowa konferencja dotycząca nowego przedmiotu w szkołach
"Edukacja zdrowotna - korzyści
na całe życie" - międzyresortowa konferencja dotycząca nowego przedmiotu w szkołach
Mistrzowie Ratunku. I Ogólnopolskie
Zawody w Ratownictwie Medycznym Strażaków PSP
Mysłowicki policjant odnalazł swojego
"genetycznego bliźniaka"
Historyczne obwieszczenie
50 terapii na październikowej liście refundacyjnej
Zmiany w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia
Dr n. o zdr. Katarzyna Kęcka i dr n. med. Tomasz Maciejewski nowymi wiceministrami zdrowia. Nominacje wręczyła minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda.
Zmiany w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia
Dr n. o zdr. Katarzyna Kęcka i dr n. med. Tomasz Maciejewski nowymi wiceministrami zdrowia. Nominacje wręczyła minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda.
Raport o chorobach zakaźnych
Centrum e-Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przygotowało interaktywny raport o chorobach zakaźnych. Materiał jest oficjalnym i najbardziej aktualnym źródłem danych o zachorowaniach i szczepieniach przeciwko sześciu chorobom zakaźnym.
Raport o chorobach zakaźnych
Centrum e-Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przygotowało interaktywny raport o chorobach zakaźnych. Materiał jest oficjalnym i najbardziej aktualnym źródłem danych o zachorowaniach i szczepieniach przeciwko sześciu chorobom zakaźnym.
Pierwsze w historii zabiegi telechirurgiczne
pomiędzy krajami Europy
Zero tolerancji dla agresji
Gdy zamiast „dziękuję” medyk otrzymuje wyzwiska, pchnięcia, oplucie czy zniszczenia sprzętu, praca przestaje być powołaniem - staje się zagrożeniem. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wziął udział w konferencji „Zero tolerancji dla agresji”, organizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Debata skupiła się na skali przemocy wobec personelu medycznego, współpracy z policją i prokuraturą oraz praktycznych procedurach zgłaszania i zapobiegania atakom. Problem narastającej przemocy wobec medyków wchodzi na poziom, na którym potrzebne są konkretne działania, współpraca i zmiany systemowe.
Zero tolerancji dla agresji
Gdy zamiast „dziękuję” medyk otrzymuje wyzwiska, pchnięcia, oplucie czy zniszczenia sprzętu, praca przestaje być powołaniem - staje się zagrożeniem. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wziął udział w konferencji „Zero tolerancji dla agresji”, organizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Debata skupiła się na skali przemocy wobec personelu medycznego, współpracy z policją i prokuraturą oraz praktycznych procedurach zgłaszania i zapobiegania atakom. Problem narastającej przemocy wobec medyków wchodzi na poziom, na którym potrzebne są konkretne działania, współpraca i zmiany systemowe.
Miliardy na dializy i przeszczepy nerek, a profilaktyka kuleje
Niewystarczające i nieskuteczne były działania ministra zdrowia oraz NFZ na rzecz zwiększenia dostępności wczesnej diagnostyki przewlekłej choroby nerek. Z Programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”, na który wydatkowano 395 mln zł, skorzystało 19% uprawnionych osób. Tymczasem na diagnostykę i leczenie pacjentów z PChN w badanym okresie przeznaczono ponad 6 mld zł, z czego aż 92% stanowiły koszty dializoterapii i przeszczepów. Duże wydatki nie przekładały się jednak na jakość opieki nad pacjentami z chorobami nerek. Czas oczekiwania na wizytę w poradniach nefrologicznych w latach 2022-2024 wydłużył się niemal dwukrotnie. Dostęp do leczenia nefrologicznego był nierównomierny w skali kraju, a kadra specjalistów coraz starsza. Istotnym problemem były braki kadrowe i niskie zainteresowanie specjalizacją nefrologia wśród młodych lekarzy.
Miliardy na dializy i przeszczepy nerek, a profilaktyka kuleje
Niewystarczające i nieskuteczne były działania ministra zdrowia oraz NFZ na rzecz zwiększenia dostępności wczesnej diagnostyki przewlekłej choroby nerek. Z Programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”, na który wydatkowano 395 mln zł, skorzystało 19% uprawnionych osób. Tymczasem na diagnostykę i leczenie pacjentów z PChN w badanym okresie przeznaczono ponad 6 mld zł, z czego aż 92% stanowiły koszty dializoterapii i przeszczepów. Duże wydatki nie przekładały się jednak na jakość opieki nad pacjentami z chorobami nerek. Czas oczekiwania na wizytę w poradniach nefrologicznych w latach 2022-2024 wydłużył się niemal dwukrotnie. Dostęp do leczenia nefrologicznego był nierównomierny w skali kraju, a kadra specjalistów coraz starsza. Istotnym problemem były braki kadrowe i niskie zainteresowanie specjalizacją nefrologia wśród młodych lekarzy.
Skoordynowana akcja CBŚP, Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i NFZ
rozbito grupę wyłudzającą miliony z refundacji leków
Skoordynowana akcja CBŚP, Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i NFZ
rozbito grupę wyłudzającą miliony z refundacji leków
Nowoczesna stacja pogotowia w Rudzie Śląskiej już otwarta
Dziś w Rudzie Śląskiej przy ul. Pokoju oficjalnie otwarto przebudowaną i zmodernizowaną stację pogotowia ratunkowego. W uroczystości wzięli udział Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach, a także parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele służb.
Nowoczesna stacja pogotowia w Rudzie Śląskiej już otwarta
Dziś w Rudzie Śląskiej przy ul. Pokoju oficjalnie otwarto przebudowaną i zmodernizowaną stację pogotowia ratunkowego. W uroczystości wzięli udział Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach, a także parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele służb.
W Sejmie prezentowana jest specjalna wystawa dot. stwardnienia rozsianego
W rozpoczynającym się tygodniu Sejm skupił się na ważnym społecznie temacie stwardnienia rozsianego - choroby przewlekłej i postępującej o podłożu autoimmunologicznym, na którą choruje w Polsce ok. 60 tys. osób. Na świecie na SM choruje 2,8 mln osób. W pierwszym okresie choroby najczęściej obserwowanymi objawami są zaburzenia widzenia, czucia, koordynacji i sprawności ruchowej, niedowład kończyn.
W Sejmie prezentowana jest specjalna wystawa dot. stwardnienia rozsianego
W rozpoczynającym się tygodniu Sejm skupił się na ważnym społecznie temacie stwardnienia rozsianego - choroby przewlekłej i postępującej o podłożu autoimmunologicznym, na którą choruje w Polsce ok. 60 tys. osób. Na świecie na SM choruje 2,8 mln osób. W pierwszym okresie choroby najczęściej obserwowanymi objawami są zaburzenia widzenia, czucia, koordynacji i sprawności ruchowej, niedowład kończyn.
Prawie 1,2 tys. zarzutów dla lekarki za wyłudzenie pieniędzy z NFZ
Policjanci z Nysy, we współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, ujawnili proceder wieloletniego wyłudzania pieniędzy z NFZ za fikcyjne świadczenia stomatologiczne. W ciągu 5 lat lekarka w ten sposób wyłudziła 114 tysięcy złotych. Podejrzanej przedstawiono prawie 1,2 tys. zarzutów. Grozi jej kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Prawie 1,2 tys. zarzutów dla lekarki za wyłudzenie pieniędzy z NFZ
Policjanci z Nysy, we współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, ujawnili proceder wieloletniego wyłudzania pieniędzy z NFZ za fikcyjne świadczenia stomatologiczne. W ciągu 5 lat lekarka w ten sposób wyłudziła 114 tysięcy złotych. Podejrzanej przedstawiono prawie 1,2 tys. zarzutów. Grozi jej kara do 12 lat pozbawienia wolności.
