Uśmiech Kultury z Fundacją Sapere Aude

Autor: Fundacja Sapere Aude 2016-04-18 08:35:49
Fundacja Sapere Aude to konserwatywna organizacja studencka zrzeszająca osoby, które pragną działać na rzecz Wrocławia, Dolnego Śląska i całego kraju. Staramy się tworzyć przestrzeń dla dialogu społecznego na tematy historyczne, polityczne, kulturalne i naukowe, a także kształtować postawy patriotyczne. Jesteśmy środowiskiem, w którym młodzi ludzie mają okazję rozwinąć swoje kompetencje poprzez organizowanie liczących się konferencji naukowych, debat, wydarzeń patriotycznych i kulturalnych.

Podstawa naszej działalności to wspomniane tworzenie przestrzeni dialogu dla środowisk, które różnią się światopoglądowo. Uważamy, że integracja zróżnicowanych środowisk, szukanie porozumienia i praca nad kompromisem są niezbędne dla rozwoju społecznego.

„Uśmiech kultury” to projekt łączący instytucje kultury z wrocławskimi domami dziecka. Rozpocznie go spotkanie z realizatorami „Dziadów” reżyserii Michała Zadary 25 kwietnia, gdzie jednocześnie wesprzemy podopiecznych z domów dziecka przeprowadzoną zbiórką pieniędzy. Finał akcji przypadnie na 1 czerwca , czyli wyjątkowy dzień, w którym każde dziecko chciałoby być zauważone, obdarowane i szczęśliwe. Jednocześnie wiemy, że sytuacja niektórych maluchów jest trudna, podopieczni domów dziecka często nie mają szansy na dobre wspomnienia z tego dnia. Pieniędzy w budżecie tych placówek jest zwykle zbyt mało, aby móc sprezentować swoim wychowankom podarunki na Dzień Dziecka. Dlatego też nasza akcja ma na celu pozyskania jak największej liczby partnerów związanych z kulturalnym życiem Wrocławia, którzy mogliby przyczynić się do wywołania uśmiechu na dziecięcych buziach. Dążymy do tego, żeby ten dzień był dla najmłodszych szczęśliwym i ciepłym wspomnieniem. Gorąco liczymy również na dobre serca mieszkańców Wrocławia. Chcemy obdarować jak najwięcej dzieci, dlatego serdecznie prosimy wszystkich Wrocławian o zaangażowanie się w zbiórkę rzeczy zorganizowaną w naszym biurze, realizującą potrzeby domów dziecka, bo i te również potrafią wiele zmienić! Naszą ideą jest znaczące podkreślenie trudnej sytuacji wrocławskich placówek, o których należy pamiętać przez cały rok. Mamy nadzieję, że akcja, której finałem, a nie początkiem jest Dzień Dziecka, sprawi, że będą otrzymywać regularną pomoc.

Nawiązując do słów Barbary Bush, „Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym”. Odkryj radość z pomagania innym w „Uśmiechu kultury”! // Odkryj radość z pomagania innym! Okaż im uśmiech. Uśmiech Kultury.

Istotnym komponentem założeń projektu „Uśmiech Kultury” jest dwuwymiarowość. Dwuwymiarowość, odnosząca się do charakteru celów które przed sobą stawiamy. Projekt ma bowiem umożliwić zarówno realizację zamierzeń o doraźnym, materialnym de facto charakterze, jak i przynieść długofalowe efekty w postaci zwiększenia świadomości społecznej w odniesieniu do wrocławskich placówek opiekuńczych, która tym samym może przyczynić się do zapewnienia domom dziecka dodatkowych źródeł pomocy materialnej i finansowej.

Cele krótkoterminowe :
• zbiórka artykułów i produktów, przeznaczonych stricte na potrzeby domów dziecka objętych akcją.
• zbiórka pieniędzy, przeznaczonych na poczet Domów Dziecka uczestniczących w projekcie.
• organizacja zajęć ruchowych, plastycznych i umuzykalniających w ramach akcji „Dzień dla Dziecka”.
• dostęp do instytucji kultury dla podopiecznych domów dziecka objętych akcją, w innym przypadku dla nich nieosiągalnych ze względu na budżet wspomnianych placówek opiekuńczych. Cele długoterminowe:
• uwrażliwienie społeczeństwa na los podopiecznych domów dziecka.
• zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zarówno samej możliwości niesienia pomocy wychowankom takich placówek, jak i przedstawienie wariantów takiego wsparcia, niewiążącego się wszak wyłącznie z datkami pieniężnymi.
• propagowanie działań o charakterze pomocy charytatywnej wśród mieszkańców Wrocławia, niemającej wymiaru jednorazowego przedsięwzięcia.
• Zwiększenie częstotliwości tych działań.
• Pogłębienie wiedzy społeczeństwa w kwestii potrzeb wychowanków domów dziecka.

Realizacja projektu:
1. Projekt rozpoczyna się podczas spotkania z realizatorami „Dziadów” Teatru Polskiego we Wrocławiu 25 kwietnia 2016 r. Podczas spotkania odbędzie się zbiórka pieniędzy, z której zgromadzone fundusze zostaną przekazane na poczet domów dziecka objętych akcją.
2. Promocja rozpoczyna się kampanią „Uśmiech Kultury” prowadzoną na Facebooku. Kampania polega na publikowaniu zdjęć i grafik zachęcających do wspierania wrocławskich domów dziecka objętych projektem. Równocześnie promocja będzie prowadzona również na osobnej stronie internetowej
3. Poza Internetem będziemy zachęcać Wrocławian do udziału w akcji poprzez kolportaż ulotek informacyjnych w centrum Wrocławia.
4. Z początkiem maja zostanie zorganizowany całomiesięczny punkt zbiórki produktów, rzeczy i artykułów, pokrywających się z potrzebami wrocławskich domów dziecka objętych akcją. Miejscem zbiórki będzie biuro Fundacji Sapere Aude znajdujące się przy ul. Legnickiej 21 we Wrocławiu.
5. Informacja o prowadzeniu zbiórki będzie umieszczana na fanpage’u „Uśmiech Kultury” przynajmniej 5 razy w tygodniu, przynajmniej 2 razy w tygodniu na fanpage’u Fundacji Sapere Aude oraz w samym wydarzeniu, na Facebooku.
6. Zbiórka będzie realizowana poprzez zorganizowanie skrzynek z umieszczonym logiem partnerów akcji.
7. Poza kampanią internetową w planach projektu „Uśmiech Kultury” istnieją wydarzenia polegające m.in. na zorganizowaniu w domach dziecka objętych projektem, „Dnia dla Dziecka”.
8. „Dzień dla Dziecka” to akcja przewidująca zorganizowanie w czterech domach dziecka objętych projektem, zajęć ruchowych, plastycznych i muzycznych. Będzie to jeden dzień ustalony wcześniej z dyrekcją w każdym z domów. Istnieje możliwość większej ilości dni, w zależności od entuzjazmu podopiecznych domów dziecka.
9. Podczas „Dnia dla Dziecka” dzieci będą mogły, w zależności od zainteresowań, uczestniczyć w poszczególnych zajęciach. Akcja przewidziana jest na kilka godzin w zależności od zaangażowania dzieci.
10. Do 25.05 będziemy szukać partnerów akcji, którzy będą nas wspierać swoimi dobrodziejstwami. Naszym priorytetem jest udostępnienie dzieciom z domów dziecka kultury i rozrywki, których nie przewiduje regularny budżet placówek. Jednak parterem będzie mógł zostać każdy kto postanowi wesprzeć nasz projekt.
11. Finał akcji przypada na 1.06. 2016 r. podczas którego wszystkie zebrane produkty zostaną równo podzielone i oddane domom dziecka. Dodatkowo wręczymy wszystkim placówkom objętych projektem, otrzymane wsparcie od partnerów akcji. Dzieciom zostaną wręczone gadżety i drobne upominki.

Prowadzony codziennie, przez okres jednego miesiąca program, ma nie tylko uwrażliwić i zwiększyć świadomość Wrocławian i lokalnych przedsiębiorstw na temat potrzeb wrocławskich domów dziecka, ale sprawić, że również po jego zakończeniu będą oni regularnie o nich pamiętać i okazywać im wsparcie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u