Debata o metropolii Poznań na Forum Gospodarczym

Autor: www.poznan.pl 2016-04-20 08:26:30
Poznań nie tylko gospodarką stoi i nie tylko w tym obszarze powinien szukać swojej przewagi nad innymi polskimi miastami. Takie wnioski deklarowali we wtorek uczestnicy 9. Forum Gospodarczego Metropolii Poznań. Eksperci dyskutowali o tym, w którym kierunku rozwijać współpracę w ramach metropolii, by zyskać pozycję silnego ośrodka miejskiego.

"Wielkopolski skarbiec potrzebuje śmielszej strategii rozwoju" - to myśl przewodnia wykładu, którym prof. Witold Orłowski zainaugurował 9. Forum Gospodarcze Metropolii Poznań. Spotkanie przedstawicieli środowisk samorządowych, naukowych i przedsiębiorców upłynęło pod znakiem debat i dyskusji o zagospodarowaniu potencjału gospodarczego i turystycznego poznańskiej metropolii.

- Jesteśmy miastem, które się rozwija. Wiele problemów rozwiązaliśmy szybciej niż inne miasta w Polsce. Jednak skupiamy się na obszarach, które są nam historycznie przypisane - gospodarka, etos pracy. A można dużo więcej, dlatego też pracujemy nad nową strategią, która ma być bardziej śmiała i mniej konserwatywna - wyjaśnił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, odnosząc się tym samym do wykładu prof. Orłowskiego.

Wizja rozwoju aglomeracji poznańskiej i sąsiadujących gmin zawiera hasło zintegrowanej, silnej i nowoczesnej metropolii, zajmującej ważne miejsce w kraju i Europie. Profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska przekonuje, że Poznań w perspektywie kilkunastu lat powinien dążyć do zajęcia pozycji alternatywnego, względem Warszawy, centrum kraju.

- Kiedy rozmawiamy z inwestorami, to oni zwracają uwagę nie tylko na wskaźniki gospodarcze, to że mamy niskie bezrobocie i dobre uczelnie. Oni zwracają uwagę na to, że Poznań wraca nad Wartę, że jest coś do zaoferowania w turystyce i kulturze - przekonywał prezydent Wiśniewski.

Uczestnicy debaty podkreślali poważne zagrożenie dla funkcjonowania metropolii, wynikające z tendencji demograficznych. Wyludnianie miast to wyzwanie, z którym musi się zmierzyć nie tylko Poznań, ale też Trójmiasto, Wrocław czy Kraków.

Dobrze ocenianym przykładem współpracy jest stowarzyszenie Metropolia Poznań, które z powodzeniem funkcjonuje już od 5 lat. Stowarzyszenie skupia 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym miasto Poznań, powiat poznański i gminy powiatu. Zostało powołane w celu ochrony wspólnych interesów jego członków. Z czasem zadania ewoluowały, za sprawą Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) stowarzyszenie dysponuje kwotą blisko 200 mln euro na dofinansowanie projektów prowadzonych przez zrzeszone w nim gminy. Głównymi zadaniami ZIT jest budowa Poznańskiej Kolei Metropolitarnej i rozwój placówek kształcenia zawodowego.

Jednym z poruszanych w dyskusji wątków było to, co łączy kluczowych partnerów metropolii poznańskiej, ale też to jakie są między nimi różnice i czy bilans korzyści związany ze wspólnym rozwojem jest na tyle duży, by przezwyciężyć rozbieżności i uzgodnić wspólną wizję.

- Metropolia jest jedna, ale wszyscy mamy osobne budżety. W niektórych tylko sprawach udaje nam się dogadywać, znaleźć pieniądze i działać wspólnie. Myślę, że możemy w tej dziedzinie zrobić więcej - twierdzi prof. Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Oprócz mocnych stron Poznania, uczestnicy forum wskazywali też na wyzwania, z którym metropolia musi sprostać - Nie umiemy się otworzyć na ludzi innowacyjnych, na ludzi którzy tworzą nową jakość - przekonywał Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u