Wyślij kleszcza na badanie

Autor: Wrocławski Park Technologiczny S.A. 2016-04-29 08:20:33
Hasło „kleszcz” tej wiosny budzi coraz większą trwogę. Te niepozorne stworzenia mogą nas zakazić wieloma chorobami, których leczenie może okazać się długotrwałe, a często nieskuteczne. Firma Amplicon z Wrocławskiego Parku Technologicznego zajmuje się problematyką chorób odkleszczowych. Dzięki ich specjalnym testom diagnostycznym w ciągu kilku dni od ukąszenia, będziemy mieli pewność czy zostaliśmy zakażeni.

Na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.e-kleszcze.pl można znaleźć wiele informacji o tym jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza, jak prawidłowo usunąć go ze skóry oraz o chorobach odkleszczowych. Na portalu znajduje się również prosty formularz online, który można wypełnić i zlecić badanie kleszcza. Pozostaje jedynie umieścić go w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym i nadać przesyłkę, by po kilku dniach otrzymać wynik badania na wskazany adres mailowy.

Firma Amplicon zajmuje się problematyką chorób odkleszczowych od początku swojej działalności. Obecnie to jedyna firma w Polsce, w której można przebadać kleszcza na obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i jedna z kilku na świecie, która taki test opracowała. Ich testy diagnostyczne pozwalają wykryć nawet kilkadziesiąt bakterii czy wirusów przenoszonych przez kleszcze.

Większość chorób przenoszonych przez kleszcze jest trudna zarówno w diagnozowaniu, jak również w leczeniu. Wpływa na to wiele czynników: niespecyficzne i zmienne objawy, niedoskonałość tradycyjnych metod diagnostycznych – mówi Janusz Piechota, prezes Ampliconu. - Ze względu na zmiany klimatyczne co roku wzrasta populacja kleszczy oraz wydłuża się ich okres żerowania. Ostatnie zgłoszenia w zeszłym sezonie odnotowaliśmy w listopadzie. Pierwsze doniesienie w tym roku dotarło pod koniec lutego.

Gwarancja wysokiej jakości i efektywności badań, krótki czas oczekiwania na wynik oraz niskie koszty to efekt współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym oraz możliwości korzystania ze specjalistycznych laboratoriów na terenie WPT.

Dlaczego warto zbadać kleszcza?

Po pierwsze, nie każdy kleszcz jest groźny. Około 30-40% kleszczy zawiera niebezpieczne patogeny. Pozostałe nie są groźne. W przypadku negatywnego wyniku badań możemy przestać się martwić. Co robić, gdy wynik badania będzie pozytywny? W przypadku boreliozy najczęściej leczenie polega na profilaktycznej antybiotykoterapii, dzięki czemu chorobę zwalczymy w zarodku. W przypadku pozostałych chorób wywoływanych przez kleszcze na ogół nie stosuje się profilaktycznego leczenia. Jednak, gdy po ukąszeniu kleszcza zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy otrzymany wynik badania kleszcza z pewnością pozwoli lekarzowi na postawienie szybszej i prawidłowiej diagnozy oraz na wdrożenie skutecznego leczenia, które uchroni nas przed długotrwałymi powikłaniami i utratą zdrowia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u