SKON o ćwiczeniu Anakonda–16

Autor: mat. prasowe MON 2016-05-03 22:41:07
Jesteśmy w bardzo szczególnej sytuacji, nie tylko ze względu na zbliżający się szczyt NATO, co oczywiste, ale także dlatego, że ten zbliżający się szczyt NATO poprzedzony jest negocjacjami (…), które rozstrzygną o tym, jaki rzeczywiście będzie kształt naszych możliwości obronnych w wymiarze całego Sojuszu i jak praktycznie będą wyglądały szczegóły operacyjne – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Minister Macierewicz zwrócił uwagę posłów, że o poziomie bezpieczeństwa Polski – przynajmniej w najbliższym czasie − decydować będą zarówno prowadzone od dłuższego czasu przygotowania wojskowe, operacyjne, jak i różnorodne zachowania polityczne. − (...) Nigdy za dużo powtarzania starej maksymy, że sojusznicy i układ sojuszniczy to bardzo ważny, wręcz kluczowy element naszej siły, ale bez własnego potencjału, bez własnych możliwości nie będzie on miał w istocie rozstrzygającego znaczenia – mówił minister.

Ćwiczenie Anakonda−16 to ważna część budowania tych możliwości. Choć cyklicznie, co dwa lata, jest ono organizowane od dawna, to tegoroczne manewry będą miały wymiar szczególny. Nigdy dotąd bowiem nie odbywały się one na tak dużą skalę: w tym roku ćwiczyć wspólnie będzie blisko 30 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. żołnierzy polskich. W ich trakcie zostaną przeprowadzone operacje, które pozwolą zaprezentować szeroki wachlarz naszych zdolności obronnych. – Mają one działać odstraszająco, ale wyłącznie w aspekcie obronnym – zapewnił minister Macierewicz.

Oprócz zademonstrowania możliwości obronnych, odstraszających potencjalnego przeciwnika, ćwiczący w ramach Anakondy żołnierze zaprezentują również swoją umiejętność skutecznego współdziałania z sojusznikami. Chodzi nie tylko o sprawdzenie go w realnym działaniu, ale także o zastosowanie rozwiązań wypracowanych podczas ćwiczeń CMX, które się niedawno zakończyły. Pozwoli to zweryfikować w praktyce słuszność założeń przyjętych podczas szczytu NATO w Walii. Przetestowanie ich jest niesłychanie ważne, bowiem marcowe ćwiczenia zarządzania kryzysowego pokazały nie tylko zalety, ale także słabości przyjętych wtedy ustaleń, np. w kwestii realnych możliwości przerzutu i skuteczności wejścia do działania tzw. „szpicy” NATO, która była głównym osiągnięciem debaty w Newport – przypomniał minister.

Przedstawiając posłom założenia ćwiczenia Anakonda–16, jego kierownik – dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki − podkreślił gotowość wojsk do działania. Warto przypomnieć, że to już szósta edycja tego ćwiczenia, które po raz trzeci jest organizowane w wymiarze sojuszniczym, tj. z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw partnerskich i sojuszniczych. Najistotniejsze jest jednak to, że po raz pierwszy zostało ono wpisane do programu przedsięwzięć Paktu Północnoatlantyckiego jako ćwiczenie narodowe ze wsparciem Sojuszu.

Celem ćwiczenia Anakonda–16 jest sprawdzenie zdolności zgrania narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach prowadzonej wspólnie operacji obronnej w wymiarze połączonym. Pozwoli ono także na zweryfikowanie skuteczności rozwiązań przewidywanych w ramach realizacji przez Polskę zadań państwa gospodarza. Po raz pierwszy też będzie można sprawdzić funkcjonowanie systemu zabezpieczenia operacji przemieszczania się przez nasz kraj wojsk sojuszniczych i koalicyjnych w tak dużym wymiarze. Na różnych etapach szkolenia kluczowe role odegrają Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód ze Szczecina oraz Połączone Dowództwo Wojsk Lądowych NATO z Izmiru.

Istotnym elementem ćwiczenia będzie neutralizowanie zagrożeń w cyberprzestrzeni. Po raz pierwszy − dzięki wsparciu technicznemu amerykańskich sojuszników − będzie możliwe sprawdzenie naszych procedur i gotowości Polski do przeciwdziałania atakom cybernetycznym.

Scenariusz ćwiczenia przewiduje także przedsięwzięcia realizowane przez siły komponentu obrony terytorialnej, co pozwoli na praktyczne przećwiczenie współdziałania tej formacji z wojskami operacyjnymi − polskimi i sojuszniczymi, jak również z lokalną administracją. Dodatkowo zaplanowano możliwość wykorzystania potencjału organizacji proobronnych w działaniach układu pozamilitarnego.

Anakonda–16 będzie najważniejszym i największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 roku. Przewiduje się, że w najbardziej dynamicznym okresie ćwiczenia na terenie Polski będzie ćwiczyło ok. 31 tys. żołnierzy. Główną część ćwiczenia zaplanowano na okres od 7 do 17 czerwca br.

Ćwiczenie zarządzania kryzysowego NATO – CMX 2016 odbywało się w dniach 9-16 marca 2016 r. Uczestniczyły w nim komponenty państw członkowskich i partnerskich NATO, a jego celem było sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego, konsultacji i podejmowania decyzji na strategicznym, polityczno-militarnym poziomie.

W ćwiczeniu uczestniczył cywilny i wojskowy personel państw członkowskich, Kwatery Głównej NATO oraz obu dowództw strategicznych NATO: Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji (ang. Allied Command Transformation, ACT – Norfolk, USA) oraz Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji (ang. Allied Command Operations, ACO − Mons, Belgia)

Tegoroczne ćwiczenie CMX zostało przeprowadzone w oparciu o realistyczny scenariusz, w którym przewidziano wystąpienie zagrożeń wymagających uruchomienia różnego rodzaju działań ze strony państw członkowskich. Współdziałanie ćwiczących komponentów koncentrowało się na kwestiach obronnych, z uwzględnieniem zagrożeń hybrydowych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u