„Dzielnicowy bliżej nas” – nowy program MSWiA

Autor: mswia.gov.pl 2016-06-21 09:23:10
Naszym założeniem jest to, aby dzielnicowi wyszli zza biurek, żeby nie byli obciążani dodatkowymi obowiązkami – powiedział podczas prezentacji programu „Dzielnicowy bliżej nas” minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA poinformował, że program dotyczący dzielnicowych jest już trzecim z pakietu zmian w sprawie poprawy organizacji pracy policji. Wcześniej rozpoczęto odtwarzanie zlikwidowanych przez poprzedni rząd posterunków policji. Zaprezentowane zostały także założenia mapy bezpieczeństwa – interaktywnego narzędzia, które pozwoli na jeszcze skuteczniejsze działanie polskich funkcjonariuszy.

- Chodzi o to, aby dzielnicowy przez cały swój czas mógł pełnić rolę policjanta, który bezpośrednio kontaktuje się z mieszkańcami. (…) To jest zmiana, która wzmocni pozycję dzielnicowego. – powiedział szef MSWiA podczas prezentacji programu.

Obecnie w Polsce pracuje ok. 8 tysięcy dzielnicowych. Jak poinformowali ministrowie Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy.

- Nawet najlepiej działająca policja nie będzie miała efektów, jeśli nie będzie ściśle współpracowała ze społeczeństwem – podkreślił Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Wiceszef MSWiA poinformował, że obecny program jest odejściem od koncepcji „policji na telefon”. Dodał, że policja musi być bliżej obywatela, by mieć lepsze rozeznanie na temat zagrożeń.

„Dzielnicowy bliżej nas” – kierunki zmian

Kierunki zmian w służbie dzielnicowych będą dotyczyły m.in. obszaru kadrowego. Będą to działania mające na celu stabilizację kadrową oraz podniesienie rangi stanowiska.

- Musi to być doprowadzone do tego, że dzielnicowym będzie opłacało się być. Będzie możliwy awans wewnątrz funkcji dzielnicowego wraz z podwyżką wynagrodzeń – dodał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami – komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres. W programie ujęto także nowe narzędzia komunikacji społecznej, które mają ułatwić kontakt obywateli ze swoimi dzielnicowymi.

Obecny na konferencji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że podpisał już nowe zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowych i przez kierowników rewirów dzielnicowych. Zostały w nim uwzględnione oczekiwania zgłaszane przez poszczególne garnizonu, on sam zaś został skonsultowany z jednostkami bezpośrednio wykonawczymi.

Program „Dzielnicowy bliżej nas” został poprzedzony pilotażem przeprowadzonym w Katowicach. Efekty pilotażu zaprezentowali insp. Roman Rabsztyn, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach oraz prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicką.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u