Politechnikia Warszawska Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów -Shell Eco-marathon

Autor: mat. prasowe PW 2016-06-22 08:36:05
Studenci Politechniki Warszawskiej chcą po raz kolejny pobić rekord w niskim spalaniu podczas zawodów Shell Eco-marathon Europe w Londynie w lipcu 2016.

Członkowie Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP), działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, po raz dziesiąty udają się na międzynarodowe zawody Shell Eco-maraton. Zawody polegają na przejechaniu ustalonego dystansu przy minimalnym zużyciu paliwa. Poprzednie edycje zawodów były dla studentów bardzo szczęśliwe, bowiem wracali z nich z miejscem na podium. W tym roku zamierzają powalczyć o zwycięstwo (powtarzając w ten sposób sukces z 2013 roku), a także wrócić do Polski z nowym rekordem kraju.

PAKS, bo tak nazywa się konstrukcja stworzona przez studentów, to pojazd startujący w kategorii Urban Concept, czyli pojazdów miejskich. PAKS startuje na zawodach Shell Eco-marathon już od wielu lat. Najbliższy start jest szczególny, ponieważ będzie dla niego najprawdopodobniej ostatnim, zwieńczając kilkuletnią pracę nad projektem. Po powrocie członkowie SKAP-u zamierzają rozpocząć pracę nad nowym pojazdem tej kategorii.

- Bazując na doświadczeniach zdobytych podczas budowania i udoskonalania obecnego bolidu, chcemy stworzyć pojazd, którego celem będzie konkurowanie z najlepszymi zespołami na świecie na zawodach Shell Eco-marathon nie tylko w naszej kategorii paliwowej, ale też w klasyfikacji ogólnej. – mówi Krzysztof Banasik, kierownik projektu PAKS.

Dodatkową atrakcją tegorocznych zawodów będzie Drivers’ World Championship, czyli wyścig pojazdów klasy Urban Concept. Studenci wiążą duże nadzieje ze startem w tym wyścigu, ponieważ w próbnych przejazdach realizowanych podczas majowych zawodów na torze w Le Mans (Francja), odnotowali już bardzo obiecujące wyniki.

- Nasze koło bierze udział w Shell Eco-marathon Europe już od 10 lat, a nasza działalność jest w dużym stopniu podporządkowana zawodom. Jak co roku, mierzymy wysoko i chcemy nie tylko znowu zająć miejsce na podium, ale również pobić nasz rekord. Mamy bardzo zgrany i doświadczony zespół, co pozwala stwierdzić, że najprawdopodobniej uda nam się osiągnąć zamierzony cel. – komentuje Marcin Rudniak, Prezes Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów:

Prace nad projektem finansowane są m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju w ramach programu „Najlepsi z Najlepszych”.

Poczynania SKAP można śledzić na bieżąco na Facebooku (www.facebook.com/skappw) oraz na stronie internetowej (www.skap.meil.pw.edu.pl).

Szczegółowych informacji udziela: Natalia Strawa SKAP, 698 584 048, strawa.natalia@gmail.com

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa działa od 2005 roku i obecnie zrzesza 60 studentów.

Od 2006 roku studenci ze SKAP biorą udział w prestiżowych zawodach Shell Eco–marathon, w dwóch kategoriach: Prototyp i Pojazd Miejski. Ich największe osiągnięcia to: w 2015 roku II miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną, w 2014 roku II miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i III miejsce w klasyfikacji generalnej oraz w 2013 - I miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i II miejsce w klasyfikacji generalnej.

Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w dniach 30 czerwca - 3 lipca w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Politechnika Warszawska jest wiodącą w Polsce uczelnią techniczną, która stwarza przestrzeń do rozwoju. Nieprzerwanie od lat zajmuje czołową pozycję wśród uczelni technicznych w Polsce. Według rankingu Perspektyw 2016 w kategorii Kierunki Techniczne na 12 wskazanych kierunków studiów, aż w sześciu przypadkach Politechnika Warszawska zajęła pierwszą pozycję. Uczelnia kładzie szczególny nacisk na udział w krajowych i zagranicznych programach badawczych. PW dysponuje bardzo wysokim potencjałem naukowo-badawczym w dziedzinie nauk technicznych tj. specjalizowanymi kadrami, bazą badawczą i laboratoryjną. Transfer technologii jest ważnym elementem misji uczelni jako ośrodka innowacyjności i przedsiębiorczości. W PW działa ponad 140 kół naukowych, organizacji i stowarzyszeń. Realizowane przez studentów projekty badawcze pozwalają na połączenie wiedzy zdobytej w toku studiów z umiejętnościami praktycznymi. 51% absolwentów PW znajduje pracę w czasie krótszym niż miesiąc (Badanie Losów Absolwentów 2015). Na 19 wydziałach i w 1 kolegium kształci się aktualnie prawie 37 tys. studentów i doktorantów. Więcej informacji na stronie www.pw.edu.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u