Konferencja prasowa w spr. „Ogólnopolskich Dni NATO – Białystok razem z NATO”

Autor: Podlaski UW 2016-07-08 09:18:14
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego w środę, 6 lipca 2016 r., odbyła się konferencja prasowa w sprawie „Ogólnopolskich Dni NATO – Białystok razem z NATO” (8 – 9 lipca 2016 r.). W konferencji wzięli także udział Szef Sztabu 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk. Ireneusz Kulesza i ksiądz kapelan Proboszcz Parafii Wojskowej ks. mjr Paroń Tomasz Kulesza

Podczas konferencji został przedstawiony program Dni NATO w Białymstoku (program na plakacie poniżej). Podobne wydarzenia odbywać się będą w wszystkich województwach w ramach „Ogólnopolskich Dni NATO”. Celem Dni NATO jest promowanie Szczytu NATO oraz przybliżenie tematyki związanej z sojuszem północnoatlantyckim. W Białymstoku odbywać się one będą na terenie koszar 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Dlaczego NATO tak ważne jest dla Polski i dlaczego warto bardziej rozpropagować wiedzę o NATO, a więc i o zbliżającym się szczycie NATO? Bo dla Polski i Polaków zawsze jedną z najważniejszych spraw była kwestia bezpieczeństwa. Niewiele jest krajów, które w dziejach doznały tak wielu cierpień i krzywd, a już szczególnie tragiczna i dramatyczna była dla nas historia XX wieku. Niestety, najnowsze dzieje – XXI wiek – wcale nie gwarantują pokoju, a wręcz odwrotnie, rodzą liczne konflikty. To stawia pytanie o nasze bezpieczeństwo, o nasze pokojowe i obronne możliwości i gwarancje.

NATO – North Atlantic Treaty Organization – jest organizacją stawiającą sobie za cel zbiorową ochronę swoich członków, jako podstawę zachowania pokoju i umocnienia bezpieczeństwa międzynarodowego. NATO powstała na podstawie podpisanego 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie Traktatu Północnoatlantycki, zwanego traktatem waszyngtońskim. Umowa jest bardzo prostym dokumentem złożonym z 14 artykułów określających najważniejsze zobowiązania sojuszników wobec siebie z osobna, jak i Sojuszu jako całości. Szczególnie ważny z punktu widzenia aspektu obronności jest art. 5, stanowiący, że każdy atak zbrojny z zewnątrz zwrócony przeciwko jednemu lub kilku państwom członkowskim traktowany będzie jako atak przeciwko całej organizacji (formuła solidarności wojskowej między członkami Sojuszu). Polska od roku 1990 starała się wejść do NATO – po opuszczeniu narzuconego nam po II wojnie światowej systemu komunistycznego i bloku radzieckiego. Dopiero osłabienie Rosji na arenie międzynarodowej na początku lat 90. – pucz Janajewa w 1991 i postawa Jelcyna w tym okresie – sprawiły, że mogliśmy skuteczniej dobijać się do NATO. Starania zakończyły się sukcesem w 1999 r. i wówczas Polska stała się wreszcie członkiem – Sojuszu Północnoatlantyckiego – NATO – najsilniejszego sojuszu militarnego we współczesnej historii. Obecnie Polska zabiega o to, aby NATO znacznie bardziej zaangażowało się w obronność Polski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u