Wojewoda spotkał się z konsulem RP w Kaliningradzie

Autor: Pomorski UW 2016-07-26 08:56:33
Według danych urzędu statystycznego w Kaliningradzie na terenie obwodu mieszka ok. 4,5 tysiąca osób narodowości polskiej. Nieoficjalne (dane pochodzą z parafii katolickich ) – sześć tysięcy więcej. I właśnie tamtejszej Polonii poświęcone było dzisiejsze spotkanie Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego z Marcinem Nosalem, konsulem generalnym RP w Kaliningradzie, konsul Dagmarą Lukovič i wicekonsulem Jarosławem Strycharskim.

Przypomnijmy, że Pomorski Urząd Wojewódzki od lat, corocznie przed świętami Bożego Narodzenia, przekazuje dzieciom Polonii 200 paczek. W tym roku przedstawiciel wojewody uczestniczył także w Dniach Kultury Polskiej w Czerniachowsku.

Polska społeczność w Obwodzie Kaliningradzkim jest zróżnicowana pod względem pochodzenia, poczucia przynależności narodowej, a zwłaszcza znajomości języka. Część tej grupy stanowią potomkowie dawnych dziewiętnastowiecznych polskich zesłańców, rodzin mieszanych. Trzon polskiej społeczności to głównie osoby przesiedlone z dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, ich rodziny i potomkowie. Grupa ta zachowała w dużej mierze znajomość języka polskiego, polskie tradycje i katolicką świadomość religijną. Nieliczną grupę stanowią ci, którzy przybyli na te ziemie w 1945 r. w przekonaniu, że będzie tu województwo królewieckie i jesienią 1945 r. okazało się, że mieszkają po rosyjskiej stronie granicy.

Jako pierwszy aktywizacją społeczności polskiej zajął się Ksiądz Prałat Jerzy Steckiewicz, obecnie proboszcz parafii katolickiej im. Św. Wojciecha - Adalberta w Kaliningradzie. Jesienią 1992 r. powstała w Kaliningradzie organizacja społeczno-kulturalna mniejszości polskiej Wspólnota Kultury Polskiej (WKP). Miejscem spotkań organizacji są pomieszczenia biblioteki przy parafii katolickiej oraz Konsulat Generalny RP. W następnych latach powołane zostały w Oziersku, Czerniachowsku, Gusiewie i Bałtijsku lokalne organizacje polonijne, które grupują różne środowiska, w tym osoby z Kazachstanu.

Środowisko polskie w Oziersku otrzymało w maju 2000 r. swoją własną siedzibę, Dom Polski zakupiony ze środków Senatu RP i wyremontowany siłami własnymi. Na przełomie 2006 i 2007r. przeszedł on gruntowny remont sfinansowany przez Wspólnotę Polską. Polacy w Obwodzie mają możliwość odbierania polskich programów telewizyjnych i radiowych (źródło: www.kaliningrad.msz.gov.pl).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u