Marszałek Sejmu wraz z przewodniczącym parlamentu Węgier odsłonili pomnik polskiego legionisty i węgierskiego huzara

Autor: sejm.gov.pl 2016-09-11 09:30:35
Prawdopodobnie nie ma na świecie dwóch takich narodów, jak Polacy i Węgrzy, które od początków swojego istnienia, zostały tak połączone więzami historii i wspólnych tradycji - tymi słowami marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozpoczął dziś (10 września) uroczystość odsłonięcia w Przemyślu figury polskiego legionisty „Beliniaka” oraz węgierskiego huzara. Ceremonia odbyła się w ramach obchodów Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej.

- Huzar i ułan to symbole węgierskiej i polskiej walki oraz braterstwa - mówił marszałek Kuchciński podczas uroczystości. - Pomnik pokazuje pamięć wspólnych polsko-węgierskich losów, przyjaźni, braterstwa broni i solidarności - dodał przewodniczący Kövér.

Marszałek Kuchciński i przewodniczący Kövér w swoich wystąpieniach podkreślali, że polska i węgierska przeszłość są bogate we wspólne doświadczenia. Zwrócili też uwagę na siłę tysiącletniej przyjaźni łączącej Polskę i Węgry.

Pomysł budowy pomników zrodził się podczas jednego ze spotkań szefów polskiego Sejmu i węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. Figury upamiętniają wydarzenia z okresu I wojny światowej i pobyt żołnierzy węgierskich w Przemyślu w tamtym czasie. Podobny pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl stoi w stolicy Węgier.

Odsłonięty dziś monument odlany został z brązu. Wykonawcami ułana są artyści rzeźbiarze Piotr Zbrożek i Elżbieta Zając-Zbrożek, huzara – Sandor Györfi.

Na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia Marszałek Sejmu i przewodniczący węgierskiego parlamentu otrzymali z rąk prezydenta Przemyśla Roberta Chomy specjalnie wybite z tej okazji medale. Następnie polska i węgierska delegacja wysłuchała koncertu Przemyskiej Orkiestry Kameralnej.

Dzisiejsze uroczystości poprzedziła msza św. odprawiona w Archikatedrze Przemyskiej.

Rok 2016 został, wspólnymi uchwałami polskiego Sejmu i Senatu oraz węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, ustanowiony Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. W tym roku przypada 60. rocznica Poznańskiego Czerwca i węgierskiej rewolucji z 1956 r. „Wzajemna solidarność i pomoc naszych Narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić” - głosi uchwała.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u