Nowy, nowoczesny sposób zarządzania spółkami

Autor: premier.gov.pl 2016-10-04 19:52:17
Premier Beata Szydło o nadzorze nad mieniem spółek Skarbu Państwa Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów we wtorek zajmie się projektem dotyczącym zarządzania spółkami Skarbu Państwa po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) - powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w związku z likwidacją MSP zmieni się system zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Będzie w tej chwili nowy, nowoczesny sposób zarządzania spółkami. Ma to dać przede wszystkim z jednej strony większą przejrzystość, kontrolę nad tym, jak wydawane są środki np. na sponsoring, marketing, w jaki sposób te spółki są zarządzane – podkreśliła premier. Jak zaznaczyła, spółki Skarbu Państwa, które są bardzo ważnym elementem realizacji planu odpowiedzialnego rozwoju autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego pełniły w tym planie kluczową rolę.

Prezes Rady Ministrów oczekuje w przyszłym tygodniu, że zaprezentowany zostanie ostateczny kształt zarządzania spółkami Skarbu Państwa przez wicepremiera Morawieckiego i ministra Kowalczyka wypracowany w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Zarządzanie spółkami Skarbu Państwa

Zarząd nadzorczy nad spółkami Skarbu Państwa będzie usytuowany przy KPRM, a zarząd merytoryczny - przy poszczególnych ministrach branżowych - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jednocześnie oprócz tego merytorycznego upoważnienia do wykonywania praw własności do tych spółek przez poszczególnych ministrów branżowych, chcemy zbudować, myślę, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod bezpośrednim nadzorem pani premier takie ciało, które będzie miało możliwość bezpośredniej kontroli, nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa już nie merytoryczny tylko bardziej finansowy, ale też również m.in. w ramach tego podmiotu chcemy powołać jakąś radę ds. spółek - wyjaśnił minister Henryk Kowalczyk. Celem prac rady jest możliwość akceptowania i nominowania kandydatów do rad nadzorczych i zarządów.

CETA po wyjaśnieniu wątpliwości

Polska nie przystąpi do umowy CETA, jeśli nie będzie nam ona gwarantowała tego, co uważamy za istotne - zapowiedziała we wtorek premier Beata Szydło.

Premier dodała, że w związku z tym, iż porozumieniem ma się w środę zająć Sejm, Rada Ministrów postanowiła przełożyć to na swe przyszłe posiedzenie.

Chcemy, przed ostatecznym podjęciem decyzji, mieć jasność co do stanowiska parlamentu – powiedziała. Mamy jeszcze kilka innych wątpliwości, które w toku negocjacji są wyjaśniane. Mogę powiedzieć na pewno, że nie podpiszemy, nie zgodzimy się na przystąpienie do umowy, która nie będzie dla Polski umową gwarantującą polskim przedsiębiorcom, obywatelom, rolnikom tego, co uważamy za istotne – zaznaczyła szefowa rządu.

Potrzeba ostudzenia emocji

Premier Beata Szydło odniosła się do poniedziałkowego „czarnego protestu” przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pracował i nie pracuje nad żadnym prawem zmieniającym aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące ustawodawstwa związanego z prawem aborcyjnym w Polsce. Nie ma takich prac przez nas prowadzonych – podkreśliła premier. Jak dodała do parlamentu trafił projekt obywatelski, który w tej chwili jest w parlamencie. Był też złożony drugi projekt, który został w głosowaniu odrzucony, a – jak przypomniała Beata Szydło – głosowanie w tej sprawie odbyło się na wniosek klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ponadto premier zaznaczyła, że emocje, które narosły wokół tego tematu w ostatnich dniach są zbyt duże. Odpowiedzialnością wszystkich osób publicznych, a szczególnie odpowiedzialnością polityków jest studzić te emocje. Jak mówiła premier powinniśmy uszanować różne opinie, powinniśmy wysłuchać różnych głosów, ale musi się to odbywać w debacie spokojnej.

W opinii szefowej rządu wypowiedzi jakie padły z ust ministra Witolda Waszczykowskiego nie będą aprobowanie. Jak dodała dzisiaj naszą odpowiedzialnością jest emocje studzić, a nie je podgrzewać. Premier Beata Szydło poinformowała, że wezwała szefa MSZ i powiedziała mu, że nie będzie aprobaty dla takiego komentowania tych wydarzeń.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u